MAHED Yön. Krl. Bşk. PINAR KALKAN ÇAMLAR / Tatsız-Tuzsuz Turizm

Sezon sonunun yorgunluğunu attığımız şu günlerde, turizm çalışanlarının da
sorunlarını dile getireceğim bir yazı yazmak istiyorum. Yine iptaller, yine güya batan acenteler… Yine olan gariban turizm emekçisine oldu. Devlet teşviklerle, kredilerle zaten işverenin yanında bunu biliyoruz ama ya işçinin yanında olması gerekenler nerede?

Eskiden sendikalar bu kadar işlevsiz halde değilken yine de işçilerin bir sesi vardı. Arada da olsa masaya yumruğu vurabiliyordu. Nerde şimdi o sendikalar, işçinin hakkını yedirmeyen yöneticileri ve hak arama devri. Özlem duyduğumuz anılar olarak kaldılar. Turizm mevsimlik işçilerin belki de en rahat haklarının yendiği, sezon sonuna kadar mecburiyetten boyun eğdiği bir sektör olarak yoluna devam ediyor. Sezon sonu memleketine dönen “oh be dünya varmış, o nasıl bir çileydi, düşmanıma vermesin” dediği ve bir daha asla çalışmam denen sektör olma yolunda...

Personel sıkıntısı artarken bu yaşanan olumsuzluklar da üstüne tuz biber oluyor. Ne hikmetse günü kurtarma çabasından öteye gitmeyen suni tedbirlerle, havası alınan problemler git gide patlamaya hazır bomba haline geliyor. Herkes konuşuyor, yazıyor ama çözüm üreten yok. O zaman ne diyoruz tatsıztuzsuz turizm diyoruz. Kalifiye personelin artık neredeyse kalmadığı, kalanlarınsa kendini Kaf dağında gördüğü sektör. Balon gazla dolmaya devam ediyor.  Bakalım ne zaman patlayacak. Ne bir ciddi adım atılıyor, ne sorunlar çözülüyor, ne patron memnun, ne de çalışan memnun.

Nur topu gibi büyüyor turizm sektörü evet yatak sayısı olarak, tesis olarak. İnşallah personel memnuniyeti de ele alınarak, sorunlar çözülür biran önce. Yoksa yakında çalışacak kimseyi bulamayacağız.