MAHED Yön. Krl. Bşk. PINAR KALKAN ÇAMLAR / Değerli Okuyucular, Kıymetli Meslektaşlarım;

Bildiğiniz üzere turizm bu sene şöyle patlayacak, yok böyle güzel, hayır balon olup uçacak, hayır hayır cayır cayır turist olacak, şöyle doluyuz, böyle doluyuz… Hani ben mi görmüyorum bu uçan kaçan turizmi yoksa sıcaktan dışarı mı çıkmıyor bu turistler???

Arkadaşlar kime göre iyi, kime göre uçuyor bu turizm, ben anlayamadım. Neden hala çözüm yolları aranmıyor, çözüm yaratılmıyor diye düşündüğüm asıl konular şunlar:

Bence en önemli sorun yetişmiş ve kalifiye personel sıkıntısıdır. Biz dernek olarak eğitimlerle meslektaşlarımızı desteklemekteyiz, fakat bizlerde bir yere kadar bu işi başarabiliriz. Genel anlamda personel sıkıntısı ve personelin istihdamını arttıracak çözüm yolları bulunmazsa artık 3-5 sene sonra nasıl bir turizm anlayışımız olacak açıkçası merak etmekteyim. Ne zaman kadar sağdan soldan toplama personellerle yabancı müşterilere hizmet edebilirsiniz ya da yurtdışından personel getirtebilirsiniz.

Bu kadar mantar gibi çoğalan otellere, extra bloklarla büyütülen otellerdeki artan  yatak sayılarına göre nerede bu yetişmiş personel? Kim bu otellere gelen müşterilere hizmet edecek? Sürekli çoğalan tesislere oranla hiç artmayan aksine gerileyen personel sayısı ne olacak acaba? Kim denetliyor bu TESİS-PERSONEL oranı(orantısızlığı) nı... ÇÖZÜM?

Hadi bir şekilde buldun diyelim personeli. Hani bunun eğitimi, yabancı dili, müşteri ile olan ilişkisinin nasıl olması gerektiği, hani insan ilişkileri, beden dili, hani kalifiye personel nerede? Eğitimi için ÇÖZÜM?

Asgari ücreti arttırmakla keşke düzelseydi her şey. Personelin kaldığı lojmanların hali, içler acısı yatakhaneler, pislikten girilmeyen personel yemekhaneleri. Oteline gelecek olan misafirin binde biri kadar önem arz etmeyen o oteli tanıtan, yüzü olan personel. Aynı yatağı 2 kişinin paylaştığı, penceresi bile olmayan, sıcaktan, kokudan insanım diyenin kalmayacağı yerlerde kalmak zorunda olan personel. Kim denetliyor bu personel alanlarını? ÇÖZÜM?

Tüm bunların sonunda kaçan ve turizmden uzaklaşan personel, turizme küsen personeller...

Yerine yenisinin gelmediği, eskiden annesinin yanında otele katlarda çalışmaya gelen genç kızlar yok artık. Kimse otellerde çalışmak istemiyor. Saatlerinin uzun ya da belirsiz olması, hakların tam verilmemesi, bayram-seyran olmaması, hele de sezonluk olup işi bitince kapının önüne konup bir daha ki sene sana işim düştü anlarına kadar aranmaması... ÇÖZÜM?

Personel istihdam sorunlarına çözüm bulunmazsa, inanın bunlar daha iyi günlerimiz. Zaten masa başı iş arayan bir nesil gelmekte gümbür gümbür. Biz elimizdekini de kaçırırsak inanın personel bulunmayacak.

Şimdiden herkese bol ve eğitimli personellerinin olacağı bir sezon dilerim.