FEKHED Yön. Krl. Bşk. GÜLSÜM YILMAZ / Merhaba Saygıdeğer Meslektaşlarım

Hep birlikte yeni bir yılı daha, iyisiyle kötüsüyle noktaladık. Yeni yılda önceki yıl yaşadığımız sorunları unutup, geleceğe umutla bakmak için elimizden geleni yapacağız.
Turizm her yıl nereye gidiyor? Nerelere geldik? Ne şekilde devam ediyoruz? Misafir kalitesi son derece düştü. Eğitimli çalışanlarımız her yıl sektör değiştirmeye devam ederken, nasıl bir konaklama işletmecisi ve çalışanı oluruz diye düşünüyorum. Bunun için yapılması gereken iş, işletmeci ve çalışanların analizinin yapılıp, duruma göre hareket etmek gerekir. İyileştirme yapılabilmesi için bir sistem kurulmalı ve hayata geçirilmesi şarttır.

Geleceği planlama ve arama konusunda öncelikle sorumluluk başta işletmenin üst düzey yönetimine aittir. Genelde birçok yönetici kendini maliyetleri kısma ve verimliliği arttırma çabasına kaptırıyor. Geleceğe ilişkin bir işletme politikası oluşturmaya vakit bulamıyorlar. Geleceği arama çalışmaları yapan konaklama işletmeleri, olağan üstü durumlarda krizleri hiçbir sıkıntıya düşmeden, durumu kolayca atlatacak faaliyetleri çalışanlarıyla birlikte atlatacaklardır. Bu şekilde fazla zarar görmeyeceklerdir. Turizm geleceğini arama ve hayata geçirme eylemi çalışmalarının ne kadar önemli olduğu meydandadır. Maliyetleri kısma fikriyle değil fikir liderliğiyle sonuca ulaşılacağı asla unutulmamalıdır.

Sevgiyle kalın.