FEKHED Yön. Krl. Bşk. GÜLSÜM YILMAZ / Sevgili Meslektaşlarım

Öncelikle turizm sektöründe çalışan, mesleğin başında olan meslektaşlarıma seslenmek istiyorum. Bizler yıllarca çalıştık, didindik emeklerimizi hiçe saydırdık. Çok yıldızlı oteller yoktu. Sizin de anlayacağınız üzere seçeneğimiz yoktu. Hak, hukukta yoktu. Derdimizi sıkıntımızı anlatacak bir birimde yoktu. Şimdilerde bir nebzede olsa sesimizi duyuruyoruz hakkımızı, hukukumuzu arıyoruz.

Turizm çalışanları birbirine destek olursa başarı elde edilir. Her çalışan arkadaşlar kendi bölgelerindeki bölgesel sıkıntıları biliyor. Genellikle sıkıntılar hep aynı. Kim fazla ücret verirse çalışanın tercihi orası oluyor. Haklılarda maalesef. Bu durum hiç iç açıcı değil. Peki neden mi? İşverenlerde öncelikle birlik beraberlik yok. İşverenler ve yöneticiler bir araya gelip ortak bir noktada, orta yolu bulmaları gerekiyor. Yıllardır kaliteli ve kalifiyeli eleman diye sızlanan bizler çözüm üretemiyoruz. Kurumsal tesisler harici. 2019 yılı sonuna gelindi dünyanın en büyük turizm firması Thomas Cook iflasını açıkladığı an itibariyle çalışan meslektaşlarıma iş akdinin feshi yapıldı.

Sezonun bitmesine 1,5 ay kalmıştı tüm çalışan otel ve esnaflar tabii ki bu durumdan etkilendi. Tabii ki de böyle durumlarda yatırımcılar bu tür olasılıklara karşı hazırlıklıdırlar. Evine ekmek götüren emekçi kardeşlerimiz zor durumda kaldılar. 2020 yılına gelindi işveren ve yöneticilerin zihniyeti hep aynı suçlusu sadece işveren ve işletmeciler değil bizleriz. Herşeye boyun eğdik, birlik ve beraberlik içinde olmadık bundan sonraki yıllarda genç meslektaşlarımız birlik beraberlik içinde olurlarsa kimseye boyun eğmek zorunda kalmazlar. Eğitim dernekleri kuruldu. Birlik beraberlik içinde bir şeyler olsun istedik. Eğitim şart dedik fakat meslektaşlarımızı bir
araya getirmekte zorlanıyoruz. Şimdilerde bir araya gelinmez ise kendimize işveren ve işletmecilere hiçbir katkı sağlayamayız. Genç arkadaşlara ve meslektaşlarıma buradan sesleniyorum.

Lütfen birbirimize sahip çıkalım, bilgi gücümüz olsun. 2020 hepimize başarı sağlık mutluluk getirmesi dileklerimle.

Sevgi ve saygıyla kalın.