HEDD Yön. Krl. Bşk. MUSA YURDAKUL / 2018 Ve Beklentilerimiz

2018’den ilk olarak iyi haberler ve dostluklar beklemekteyiz. Geçtiğimiz son iki yılın tahribatı olumsuzluklarını geride bırakarak güvenlik sorunları ve siyasi nedenlerle bu yıldan Avrupalı turist sayısında ciddi artışlar bekliyoruz.

2017 de Rusyalı turistin ülkemize tekrar gelmesiyle de beklentilerimiz bir nebzede olsa karşılandı. Ancak Avrupalı turistleri (Almanya, İngiltere vs) gibi ülkeler beklentilerimizin çok altında geçti. Bu nedenle bizim Avrupalı turist pazarına önem vermemiz gerekmektedir.

Hükümetinde turizme verdiği destek ile 2018 ve önümüzdeki diğer yılların turizm açısından iyi geçmesini ve misafir sayısının artmasını bekliyoruz.

Yani yeni bir talihsizlik ortaya çıkmadığı müddetçe turist sayısı bakımından 2018 yılının iyi bir yıl olacağını tahmin etmekteyiz. Bu artış turizmciler içinde iyi bir gelir kaynağı olacaktır.

2018’e ümit ve dualarla başlayalım ki buna ihtiyacımız var yaklaşık üç yıldır para kazanamayıp kötü sezonlar geçiren Türk turizmi 2018 yılında özlenen eski yıllara kavuşacaktır. Umduğumuzdan daha iyi ve yüzümüzü güldüren bir yıl olacağı temennisindeyiz. Bunun içinde Türk turizmi çok çalışacaktır ve çalışmak zorundadır. Çünkü ülkemiz Avrupalı turistler için her ne kadar talihsiz geçtiyse de güvenilir bir ülkedir. İstanbul ise gittikçe büyüyen, gelişen cazibesi büyük bir şehir.

Buna bağlı olarak yatırımlar gün geçtikçe artmakta ve büyümekteyiz. Şehrimiz çok büyük bir pasta ve bu pastaların dilimleri gün geçtikçe küçülmektedir. Şuanda ülkemiz hem sağlık turizmi hem otelcilik bazında gelişen büyüyen bir ülkedir. Kültür turizmi olarak da muhteşem bir şehir ve bunlara özellikle odaklanmak gerekir. Buda yerinde ve zamanında iyi işler yaparak olacaktır.

Otelcilik anlamında departmanlar eskisi gibi iyi kaliteli kalifiyeli elemanlar bulmakta sıkıntılar yaşamaktadır. Ancak bu imkansız görülmemeli, iyi bir eğitim verilerek işimize gerçekten yarayacak personeller yetiştirebilmemiz mümkündür.