DAHED Yön. Krl. Bşk. RIDVAN AKTAŞ / Van' dan Tüm Türkiye' ye Model Olacak “Temiz Okul, Sağlıklı Gelecek” Kampanyası

Kısa adı DAHED olan “Doğu Anadolu Housekeeping Eğitim Derneği” tarafından özgün proje içeriğiyle hazırlanan ve bir Sosyal Sorumluluk Projesi olarak hayata geçirilen “Van İçin Temiz Okul, Sağlıklı Gelecek Kampanyası” öğrenci ve velilerde büyük sevinç ve heyecana yol açtı.

Doğu Anadolu Housekeeping Eğitim Derneği olarak meslek çalışanlarımız için profesyonel eğitim imkânı sağlarken bir taraftan da temizlik konusunda sahip olduğumuz profesyonellik gereği belirli zamanlarda okullarımızın temizliğine katkılar sunmaya çalışıyoruz. Sunmuş olduğumuz desteklerde okullarımızın birçoğunda ciddi temizlik, hijyen sorunları olduğunu ve bu sorunların özellikle de tuvalet, lavabo temizlik sorunlarının öğrencilerimizin birçok bulaşıcı sağlık sorunu yaşamasına, öğrencilerin eğitimde devamlılıklarını olumsuz etkilediğine, veli ve okul idarelerinden de bu konuda profesyonel desteğe ihtiyaç duyduklarına dair birçok şikayet, kaygı ve beklentiye sahip olduklarına şahit olduk.

Bizlerde bu konuda duyarsız kalmadık ve geleceğimiz olan çocuklarımıza destek olmak adına “Van İçin Temiz Okul, Sağlıklı Gelecek Kampanyasını” hayata geçirme kararı aldık.

Kampanyamız özgün içeriğiyle aslında sadece Van için değil tüm Türkiye için model olacak özellikler taşıyor. Kampanyamızın en temel özelliklerini saymak istediğimizde;

Kampanya uygulamalarımızla okullarımızın temizliğine profesyonel bir katkı sunacak ve doğru temizlik malzemeleri, ekipmanlarıyla çocuklarımızın çok daha hijyenik ve sağlıklı okullarda eğitim almalarına katkı sağlayacak.

Okullarda görevli temizlik personellerine profesyonel ekibimiz aracılığıyla “uygulamalı temizlik eğitimleri” vererek kampanya kapsamında ve sonrasında görevli olduğu okulda daha bilinçli temizlik yapması için desteklenecek.

Japonya örneğinde olduğu gibi çocuklarımızın eğitim gördükleri okulların temizliğinden sorumlu olmaları için “okulumun temizliğinden ben sorumluyum” uygulaması hayata geçirilerek çocuklarımızın sorumluluk bilinci ve temizlik konusunda olumlu davranış değişiklikleri kazanmalarına zemin hazırlanacak.

Halk sağlığı uzmanlarımızdan alacağımız destekle okullarımızda “çocuklarımıza ve velilerimize yönelik eğitim seminerleri” verilecek.

Çocuklarımızda gerekli davranış değişikliğini elde etmek ve farkındalığı yükseltmek için “temizlik ve hijyen konusunda çocuk tiyatro gösterimi” sağlanacak.

Tüm bunlarla DAHED olarak geleceğimiz olan çocuklarımızın temiz ve hijyenik okullarda eğitim görmelerine katkı sunmak istiyoruz. Van özelinde İPEKYOLU, TUŞBA ve EDREMİT ilçe sınırlarımız içinde yer alan 30 ilköğretim okulunda hayata geçireceğimiz kampanyanın 2018 yılı Haziran ayı sonuna kadar elde edeceği olumlu sonuçlarla daha geniş çaplı uygulamalara da imkân sağlayacağına inanıyoruz.

Ayrıca Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarımızın imzalamış oldukları protokol gereği tüm Türkiye’de hayata geçirilen Beyaz Bayrak projesine de çok büyük katkılar sunacağımıza inanıyoruz.

DAHED olarak bu önemli sosyal sorumluluk projemizde sınırlı imkânlarla çalışmalarımızı devam ettirirken kampanyamızın hedeflenen olumlu sonuçları elde edebilmesi için desteğe ihtiyacımız var. İşte bu nedenle şunu ifade ediyoruz; geleceğimiz olan çocuklarımıza hep beraber destek sunalım. Çocuklarımızın daha temiz ve hijyenik okullarda eğitim görmeleri için sizlere de ihtiyacı var.