Fethiye Housekeeper; Nebahat GÖÇMEZ

Housekeeperlık görevine ülkemizin nadide turizm bölgelerinden biri olan Fethiye’de devam eden Nebahat Göçmez, iyi bir Housekeeperın iletişim becerisine sahip, çözüm odaklı, yaratıcı ve üretici olması gerektiğini belirtiyor. “Aynı zamanda, sektörün yeniliklerini takip etmeli, yenilikçi bir dünya görüşü sergilemelidir. Hoşgörülü kişiliği ile iyi bir ekip yöneticisi olmalıdır,” diyen Göçmez ile meslek hayatı hakkında konuştuk.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
Nebahat Göçmez: Fethiye, 1979 doğumluyum. Dört çocuk annesiyim. Turizm sektörüne 2003 yılında girdim. Yeni yılda sektörde yirminci yılım dolacak. Her sezonu büyük bir mutluluk ve heyecanla karşılayarak turizm sektöründe çalışmaya devam ediyorum.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Mesleğe, 2003 yılında Houseekeping elemanı olarak başladım. İşimi ve sektörü çok sevdim; görevli olduğum odalara her girişi heyecanla karşılayan bir çalışandım. İşime ve görevli olduğum odalara, her zaman kendi evime ve misafirlerime gösterdiğim özeni gösterdim. Bir süre sonra şef pozisyonuna yükseltildim, ardından da Executive Housekeeper oldum. Hareketli ve proaktif bir kişiliğe sahibim. Bu nedenle Housekeeping alanında başarılı olacağıma inandığım için bu mesleği seçtim.

Mesleğinizle ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Mesleki eğitim kuruluşlarından kurslar aldım. Açık öğretimde eğitimime devam ediyorum. Çeşitli kuruluşlardan etkili iletişim, ekip yönetimi, liderlik ve koçluk eğitimleri, hijyen eğitimleri aldım ve öğrendiklerimi ekiplerimle sürekli paylaşıyorum. Kaliteli hizmet için yenilikleri takip edip, güncel kalabilmenin gerekli olduğunun bilincindeyim.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Nicholas Park Hotel ve Sahra Su Holiday Village & Spa olmak üzere iki otelin yöneticiliğini yapmaktayım. Her iki otelimizin de 130 odası bulunuyor. Farklı yaş grupları ve çeşitli milletlerden misafirlerimizi mutlulukla ağırlayıp, uğurluyoruz. Hedefimiz en kaliteli, güler yüzlü hizmeti vermek ve her yıl misafirlerimiz tarafından tercih edilmek.

Housekeeper olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Mesleğimizin avantajı bizlere kazandırdığı pratik, hızlı düşünme, hareketli olmak, iyi iletişim becerileri geliştirmek olarak sıralanabilir. Açıkçası mesleğin dezavantajları olduğunu düşünmüyorum. 

Size göre iyi bir Housekeeperin sahip olması gereken özellikler nelerdir?
İyi bir Housekeeper iletişim becerisine sahip, çözüm odaklı, yaratıcı, üretici olmalı, hızlı düşünüp karar verebilmelidir. Aynı zamanda, sektörün yeniliklerini takip etmeli, yenilikçi bir dünya görüşü
sergilemelidir. Hoşgörülü kişiliği ile iyi bir ekip yöneticisi olmalıdır.

Housekeeping departmanının daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Departmanın daha iyi noktalara gelebilmesi için sektör eğitimleri güçlendirilmeli, çalışanların motivasyonları yüksek tutulmalı, ulusal ve uluslararası gelişimler takip edilmeli ve uygulanmalıdır.

Size göre bir otel için Housekeeping departmanı neleri ifade ediyor?
Otel bünyesindeki tüm bölümler birbirine bağlı olmalıdır. Housekeeping departmanı misafire, evindeki konforu ve güveni hissettirmelidir.

Size göre Housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Her şeyden önce bütün departmanlarla iletişimi kuvvetli olmalı, birbirlerine değer veren takım çalışmasına önem vermeli ve takımın güçlenmesi için gerektiğinde özverili çalışmalıdır.

Mesleğinizin geleceği için düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bölgemiz turizmin gözbebeğidir. Bu da mesleğimizin gelecekte tercih edilen bir meslek olacağının göstergesidir. Gelişen teknolojinin desteğiyle iş yükü azalacak, personelimiz misafirlerle daha fazla iletişim halinde olacak ki, bu da hizmet kalitesini daha ileriye taşıyacaktır.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Kazandığımız pratiklik ve proaktiflik, ev hayatımızda da kolaylık sağlamaktadır.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu alanda eğitim almak isteyen gençler, kendilerini geliştirmeli ve işlerini severek, özveriyle yapmalıdır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Hedeflerimiz; personelimize güncel eğitimleri vermek, motivasyonlarını yükselterek gelecek sezona zinde ve dinamik başlamalarını sağlamak ve misafir memnuniyetini en üst düzeye taşımaktır.