Mürsel Pehlivanlı

“SEKTÖRLERİNİN EN İYİLERİ İLE YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ.”

Sektöre ilk adım attığı Alanya’dan kısa süre içerisinde Akdeniz’e yayılan Mürsel Pehlivanlı, “Bu kolay olmadı, ancak var olan potansiyel ve doğru strateji bizi 7 yılda bugün bu noktaya getirdi,” diyor.

Mürsel Pehlivanlı nedir, kimdir?
2006 yılında Eczacıbaşı Girişim Pazarlama (Marathon/Maratem)’de başlayan ev dışı kullanım (EDK) yolculuğumuz, bizi 2015 yılında kendi şirketimizi kurmaya yönlendirdi. Günümüze geldiğimizde ise bünyemizde sektörlerinin en iyileri olan, temizlik kimyasallarında ECOLAB, kağıt ürünlerinde ise HAYAT KİMYA ile yolumuza devam ediyoruz. Bunun yanı sıra buklet, sarf malzeme, çay, kahve, polikarbon bardak, kullan at malzemeler gibi birçok ürün yelpazesi portföyümüzde mevcuttur.

Hizmet yelpazenizde kimler bulunuyor?
Müşterilerimiz ağırlıklı olarak otel, apart, pansiyon, hastane, restoran ve okul gibi ev dışı tüketim müşterileridir.

Etkili olduğunuz bölgeler nereleridir?
Akdeniz bölgesi ve tabii ki Alanya… Filizlenip büyüdüğüm, sektöre ilk adım attığım Alanya’dan Akdeniz’e yayılmak kolay olmadı, ancak var olan potansiyel ve doğru strateji bizi 7 yılda bugün bu noktaya getirdi.

Turizmde yaşanan krizler, Türk turizmi ve dünyayı etkileyen bir salgın, Kovid-19... Bu süreci nasıl geçirdiniz?
Mücadeleci bir yapıya sahip sahibiz. Turizm dışarda kolay gibi görünse de sektörün iç dinamikleri çok farklı. Bu dinamikleri bilmek gerekiyor. Örneğin turizmin durma noktasına geldiği Türkiye Rusya uçak krizini ve Kovid-19 sürecindeki dünyayı iyi analiz etmek gerekiyor. Sonuçta hedef pazarlarda yaşanan sıkıntılar sizi dolaylı değil doğrudan etkiliyor.

Yurt dışında yatırım hedefiniz var mı?
Yurt dışında çalışma hedefimiz var. Sağlam bir pazar veya bir partner ile olabilir. Doğu Avrupa ülkeleri ise ilk etapta düşündüğümüz noktalar. Ancak bu işlerin çok kolay olmadığını da biliyoruz.
Alanya’da yerel bir pazar içerisinde görünüyor olabiliriz ama aslında küresel pazarın tam da içindeyiz. Yola ilk çıktığımız günden bu yana hep aklımızın bir köşesinde yer tutan ihracat hedefini de en kısa sürede gerçekleştirmek istiyoruz.

Sektörün sorunları var mı?
Ekonominin bacasız sanayisi olarak görülen, milyonlarca ailenin nemalandığı turizm sektörü her zaman ciddi sıkıntılar (personel/nitelikli personel/barınma problemi) ile yüz yüzedir. Kimi zaman bu aşılmaya çalışıldı, kimi zaman da Kovid-19 ve Türkiye-Rusya uçak krizi ile darbeler yedi. Bu ciddi sıkıntılar oluştursa da sektör, en küçük pozitif etkilerle tekrar yerinden kalkıp yoluna devam etti.
Bugün bunu bir kez daha görüyoruz. 2023, yeni krizler olmadığı takdirde beklentilerin karşılanacağı bir yıl olabilir. Ancak, sektörde kalıcı ve yapıcı çözümlerin hayata geçirilmesi bizi çok daha farklı noktalara getirecektir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Bu kısacık EDK yolculuğumuz bize öğretmiştir ki, istikrarlı, yapığı işin arkasında duran, kurallara uyan firmaların uzun soluklu olmaktadır. Ekonominin ya da ucuz olmanın yalnızca fiyatla olmadığı (ürün/ fiyat) defalarca görülmüştür.