Çamaşırhanenin Önemi ve Önlemleri

Covid-19’un, esas olarak hasta kişilerin öksürme, hapşırma ve konuşma gibi davranışları sırasında etrafa saçtıkları damlacıkların, hasta kişilere 1 metre ve daha yakın bulunan kişilerin ağız, burun ve göz mukozasına sıçraması ile bulaştığını biliyoruz. Ayrıca hasta bireylerin öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara, diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonrasında, ellerini ağız, burun ve gözlerine götürmesi ve temas etmesi ile bulaştığını da biliyoruz.

Ve biz çamaşırhane operasyonunda ne gibi önlemler alabiliriz. Çamaşırları toplayan personel ve diğer çamaşırhane görevlileri, el hijyeni başta olmak üzere genel hijyen kurallarını uygulamalı ve uygun kişisel koruyucu ekipman kullanmalı. Üniforma dağıtımı yaparken üniforma personellerinin diğer personellerle temasını flexi ile azaltılması gerekir.

Olası veya kesin Covid-19 hastalarının çarşaf ve diğer tekstil ürünlerinin toplanmasında görevli personel, tıbbi maske, eldiven ve uzun kollu sıvı geçirimsiz önlük giymeli, işlem sonrasında kişisel koruyucu ekipmanları çıkarmalı ve el hijyeni sağlamalıdır. Odalarda kullanılan nevresim, çarşaf, havlu gibi tekstil ürünleri, toz ve partikül oluşumuna izin vermeyecek (çırpma ve silkeleme yapılmamalı) şekilde toplanmalıdır. Covid-19 hastalarının çarşaf ve diğer tekstil malzemelerinin temizliğinde rutin yıkama işlemi uygulanmalı. Çamaşırhane görevlisinin normal işlem sırasında kullandığı kişisel koruyucu ekipmanları kullanması yeterlidir. Örneğin, çeşit ve büyüklüğüne göre malzemeleri gruplara ayıran personel; eldiven, önlük ve maske kullanmalıdır. Covid-19 hastalarının çarşaf ve diğer tekstil malzemelerinin temizliğinde rutin yıkama işlemi özel olarak ayrılmış makinede yıkanması gerekmektedir. Covid-19 hastalarının özel misafir giysilerinin temizliğinde rutin yıkama işlemi özel olarak ayrılmış makinede yıkanması gerekmektedir. Kirli tekstil yerde bırakılmamalı ve makinaya yüklenme esnasında açılmalı, silkelenerek makinaya yüklenmelidir. Yükleme makine kapasitesi üzerinde olmamalıdır.

Kirli tekstilin taşındığı çamaşır konteynerleri ile temiz tekstil sevki yapılan konteynerler ayrıştırmalı, temiz tekstilin temiz konteyner ile müşteriye sevki sağlanmalı çapraz bulaşma riski ortadan kaldırılmalıdır. Kirli bölümün taşıma arabalarının temiz bölüme geçmesi engellenmelidir. Tüm çamaşırlar, komple kir çıkarmayı sağlamak ve çamaşırdan patojenleri gidermek için tam bir yıkama ve kurutma işleminden geçmelidir. Hazırlanan standart/özel yıkama programları kullanılmalıdır. Yıkama esnasında her bir sınıflandırma için çamaşır makinesi üzerindeki doğru programları seçilmeli ve yıkama işlemleri esnasında hiç kısa yolla izin verilmemelidir.

Covid-19 hastalarının tekstil yıkama programları sıcaklığı 60 dereceden düşük olmamalı ve en az 20 dakika süre verilmeli. Çapraz bulaşmadan kaçınmak için tüm çamaşır yıkama işlemi boyunca temiz ve kirli çamaşır arasında ayrımı sağlanmalıdır. Temiz çamaşır hiçbir zaman kirli çamaşır ile temas içinde olmamalı, kirli çamaşır el arabaları üzerinde getirildiğinde, el arabası temizlenmedikçe/dezenfekte edilmedikçe çapraz bulaşmadan kaçınmak için temiz çamaşırı aynı el arabası üzerinde yerleştirmemelidir. Çamaşır yıkama sonrasında çamaşırın tekstil standartlarına uygun kurutulması ve havalandırılması sağlanmalıdır. Özellikle konvansiyonel yıkama sonrasında tekstil nemli bırakılmamalı kurutma işlemi ile yıkama aşaması tamamlanmalıdır.

Kirli gelen tekstil dahil, tekstilin aşırı nemli olması durumunda nem ile hızlanan bakteri / küf büyümesinden kaçınmak için iki saatlik süre içerisinde yıkama, kurutma işlemleri tamamlanmalıdır. Ütüleme sıcaklık derecesi 110°C ve 180°C seviyelerinde olmalıdır. Küfü önlemek için çamaşırın kuru olduğundan, nemli kalmadığından emin olunmalıdır. Çamaşır depolama odaları düşük nem ve havalandırmaya sahip olmalıdır. Çamaşır depolama için ilk giren ilk çıkar politikası uygulanmalıdır.