Alanya LONICERA WORLD HOTELS Executive Housekeeper'ı FADİME GÖKÇE

“Bence housekeeper demek, iç mimar demektir. Dolayısıyla; aynı zamanda bir housekeeperın kendinden bir şeyler katarak mesleğinde yaratıcılığı da ön plana çıkartması gerekir.” Diyen Fadime Gökçe sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1973 yılında Sivas’ın Kangal ilçesinde doğdum. Ankara’da büyüdüm. Açık Öğretim Lisesi mezunuyum. İki çocuk annesiyim.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
1990 yılında evlenip, Alanya’ya yerleştim. Eşime yardımcı olmak için 1992 yılında Özkaymak Otel’de room maid olarak çalışma hayatına adım attım. İlk başladığım gün çok zorlandım. Hatta ağlayarak bu mesleği yapamam diye düşünerek, sezonu bitirdim. Ama işi öğrenip, alıştıktan sonra, anladım ki ben bu mesleği sevmiştim. Başka işletmelerde üç yıl daha maid olarak çalıştıktan sonra, maidlik yaptığım Oba Köy Otel Genel Müdürü Gülçin Güner Hanım’ın motivasyon ve yönlendirmesiyle bu meslekte kendimi geliştirerek daha iyi yerlere gelmek için; mesleki anlamda ticaret odasının verdiği kurslara katıldım. Housekeeping kitapları alarak okumaya başladım. Kendimi hazır hissedince 1997 yılında Sörf Otel’de Housekeeper olarak 4 yıl görev yaptım. 2003 yılında ise halen çalışmakta olduğum Lonicera World Hotel’de Housekeeper olarak bu mesleği severek yapmaya devam ediyorum.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek için eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Tabiî ki gelişen ve değişen teknoloji dünyasında, sektörlerde ve dolayısıyla yaptığımız mesleğin de devamlı yenilik ve gelişimden beslendiği gerçeğini düşünürsek eğitime, gelişmeye ve yenilenmeye yönelik eğitimlerimizi almak zorunda olduğumuzu, diğer türlü başarısızlığa mahkum olacağımızı kabul etmek gerekir. Ben de bu sebeple gerekli eğitimlerimi aldım ve almaya da devam ediyorum. Benim görüşüme göre; Housekeeper demek, iç mimar demektir. Dolayısıyla; aynı zamanda bir housekeeperın kendinden bir şeyler katarak mesleğinde yaratıcılığını da ön plana çıkartması gerekir. Kendi işletmemizde de zaten eğitim birimimiz bulunmakta olup, mesleki anlamda eğitimlerimiz sezon içerisinde yapılmaktadır.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
2003 yılından itibaren çalışmakta olduğum Lonicera Hotels; 1906 odalı olup, üç tesisten oluşmaktadır. 140 dönüm arazi üzerine kurulmuş büyük bir işletmedir. Denize sıfır özel plajı, toplantı salonları, oyun salonları, alışveriş merkezleri, restoranları, ayrı balık restoranı, hamam-sauna, kreş, fıtness salonları, hayvanat bahçesi ve manavına kadar misafirlerimize hizmet vermektedir. Özellikle ailelerin tercih ettiği otelimizde konaklayan misafirlerimiz; Lonicera Hotel’den çok memnun kaldıklarını belirterek güven ve memnuniyet içerisinde otelimizden ayrılıp, her yıl tekrar tatile gelmeye devam etmektedirler.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Mesleğimi severek yaptığım için, bu zaten benim için çok avantajlı bir durumdur. Farklı olarak her sezonda farklı kişiler tanımam, gelişen süreçte mesleğim adına kendimi geliştirici aktivitelerde bulunmam içsel motivasyonumun gelişimine katkı sağlaması benim için bir avantajdır. Verdiğimiz hizmetin misafir memnuniyeti odaklı olması, memnuniyeti üst seviyelerde tutabilmek için her zaman sabırlı, dikkatli ve titiz bir çalışma içerisinde bulunmaktır.

Sizce iyi bir housekeeper’in sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Yönetici olmak insanlara emretmek değil; eğitmek, motive etmek, korumak, doğru yönetmek olmalıdır. Aynı zamanda Housekeeper’ın organizatör yeteneğine sahip olması ve ekip çalışmasını çok iyi yönetmesi de gerekmektedir. İyi bir Housekeeper’ın tüm bu özellikleri barındırması başarısı açısından çok önemlidir.
Housekeeping departmanının daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir ? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yaşadığımız hastalık ve krizden dolayı ciddi anlamda sektör ve dolayısıyla Housekeeping departmanına önemli görev ve sorumluluklar yüklenmiştir. Şuan ki yaşadığımız COVID-19 salgını ile hijyenin daha da önemli rol oynadığını bir kez daha öğrenmiş olduk. İşletmelerde Housekeeping departmanının önemli bir departman olduğunu ve zor şartlar altında misafirlerimize hijyenik bir ortamı sağlamanın temel bir görevimiz olduğunu bir kez daha öğrenmiş olduk.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Gelen misafirlerimizin her şeyden önce kendini otelimizde misafir olarak değil de ev sahibi olarak görmesi, huzurlu, mutlu hissetmesi ve Housekeeping departmanının gelen misafirlerimize ilk karşılamadan, odasına girdiği zaman itibariyle güler yüzümüzle misafirin morali bozuk olsa dahi, odasına girip temiz ve ferah bir ortamda iyi bir tatil geçirmeyi hissettirmek biz çalışanların en büyük ödülü olduğunu düşünüyorum. İyi bir Housekeeper için, güler yüzümüz bizim en büyük silahımız asık suratta en büyük düşmanımız. Yaptığımız işin personele aşılamamız gerekir. Yaptığımız bir hatada hem departman olarak hem işletme olarak ciddi anlamda zarar verebilir.

Sizce Housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Tabiî ki ekip işi olduğundan dolayı bir zincir kırılırsa diğer zincirler de kırılacağından dolayı bütün departmanlar bilgi aktarımını sağlıklı bir şekilde vermeli. Operasyonun sağlıklı yürüyebilmesi için departmanlar arası iç savaşın olmaması 24 saat bir hizmet olduğunu sorun olduğunda yerinde ve zamanında yapılması gerekir. Bizler departman olarak yapacağımız hizmetin, misafir ve işletme açısından sorumluluğumuzu yerine getirmekle karşılık bulacağını düşünüyorum.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bu şekilde devam ederse personel eğitim kalitesinin düşebileceğini, ilerde personel bulma konusunda sıkıntı çekeceğimizi, turizm sektörünün kısa tutulmasından dolayı personelin artık turizme sıcak bakmadığını gözlemliyorum. Housekeeping departmanı olarak iş yükümüzün gittikçe artmasından dolayı da çalışan personelin artık uzaklaştığını görüyorum. Bu da beni ciddi anlamda endişelendiriyor. Bu mesleği cazip hale getirmek için şartları iyileştirmek adına adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Genellikle bu mesleğe atıldıktan sonra işimin ne kadar zor olduğunun farkındaydım. Ama mesleğini severek yaparsan ne kadar zor olursa olsun, ev hayatımı etkilediği zamanlar olmasına rağmen, ev ve işi dengeli bir şekilde yürütmek zorunda kalıyoruz. Operasyon içinde olduğumuzdan dolayı evimize de gitsek de sürekli işle bağlantı halindeyiz. Bunu bilerek mesleğimizi icra ediyoruz. Önemli olan evini ve işini beraber yürütüp başarabilmek.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu alanda çalışan gençlere tavsiyem; turizm mesleği esasında severek yaptıkları takdirde zevkli, fakat bir o kadar da stresli ve zor bir meslektir. Bu yönde hedef koyup başarılı olmak isterlerse; azim ve çaba göstermeleri, verilen eğitimlere girerek daha çok bilgilenmeleri, sabırlı ve uyumlu olmaları, pes etmeden hedeflerine doğru, çok çalışarak ilerlemeleri gerekir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Dileğim COVID-19 un bir an önce ülkemden dünyadan yok olup gitmesi kötüye giden turizm sektörün canlanması, bu sektörden ekmek yiyen insanların ekmeğine kavuşması, mesleki anlamda eğitimleriniz seminerlerimiz tekrar başlaması, mesleki anlamda room maid eğitimlerin verilmesi. Ciddi anlamda eğitime ihtiyacı olan personel olduğunu gözlemliyorum ve kat şefleri, asistanlar ve bizler de dahil bilgilerimizin yenilenmesi, birlik beraber içinde yardımlaşarak tavsiyelerde bulunulması ve mesleğimizi zirveye taşımak istiyorum.

HOTED Alanya’nın çalışmaları ve dernekleşmeyle ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? HOTED Alanya, Alanya’ya Housekeeping mesleğinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiği faaliyetlerle kanıtlamıştır. HOTED’in organize ettiği eğitim, seminer ve gezilerle personele verdiği destek hiçbir şekilde inkar edilemez. Bu yüzden HOTED Alanya ailesine çok teşekkür ederim.

HOTED, camianıza ve Alanya Turizmine ne kattı?
HOTED’in, Housekeeping camiamızı aynı çatı altında toplayarak birlik ve beraberliğin gücünü, Housekeeping departmanın önemini artırdığını düşünüyorum. HOTED’in kurucusu Onursal Başkanı ve Baş Danışmanı Halit Yeni olmak üzere, HOTED eski başkanı Tarık Saylar, duayenlerimiz, eğitim komitesi başkanı Sema Yörütür, komite üyesi Cemile Sayar ve Hoted yönetim kurulu üyeleri meslektaşlarımıza özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederim. 2007 yılında HOTED ailesiyle tanışma şansına nail oldum. Tanıştıktan sonra mesleki anlamda bana çok şey kattığını farkettim. Mesleğimin sadece silen-süpüren bir meslek olmadığını, işletmenin bel kemiği olduğunu bizzat kendim öğrendim. HOTED ailesinin bir ferdi ve aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olmaktan gurur duyuyorum. HOTED ailesine dahil olduğum için çok mutluyum ve teşekkürlerimi bir borç bilirim.