THE HALICH HOTEL Executive Housekeeper'ı GÜLŞAH KÖKSAL

“Uzun yıllar başka sektörde çalıştıktan sonra, eşimin tavsiyesiyle turizm sektöründe çalışma hayatıma devam ettim. Çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen mesleki kurslara ve eğitimlere katılarak kendimi en iyi şekilde geliştirdim. Öğrenmenin sınırının olmadığını bilerek çalışmalarıma devam ediyorum” diyen Gülşah Köksal sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1976 yılı İstanbul doğumluyum. İlkokulun 3 yılını Libya Bingazi de okudum. Geri kalan eğitimlerimi İstanbul da aldım. Burhan felek lisesi mezunuyum. 2009 yılın da eşimin teşvikiyle bu mesleğe başladım. Alaylı olarak yetiştim ve 12 yıldır bu mesleğin içinde yer alıyorum.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Yıllarca ilaç sektöründe çalıştım. Bölge müdürü olarak uzun yıllar çalıştım. Eşimin beni teşvik etmesiyle otelcilik sektörüne adım attım. Eşimin sayesinde housekeeping alanında bütün eğitimleri aldım. İlk olarak bu serüvene maid olarak başladım ve 9 ay maidlik yaptım. Ondan sonra basamakları tek tek azimle ve hırsla çıktım. Maid olarak 9 ay çalıştıktan sonra kat şefi daha sonra ise housekeeper olarak çalışmaya başladım. Bugün ise The Halich Hotelin Executive Housekeeper’ı olarak çalışma hayatıma devam ediyorum.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Mesleğe ilk başladığım yıldan itibaren kendimi geliştirmek için çeşitli kurum ve kuruşların düzenlediği eğitimlere katıldım. M.E.B kalfalık belgesi aldım, onun dışında seminerlere ve eğitimlere katıldım. Her zaman işimle alakalı yenilikleri araştırıyorum ve tüm ekip arkadaşlarıma eğitim aldırıyorum. Sonuçta her meslekte olduğu gibi eğitim şart.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Şuan The Halıch Otelde çalışıyorum. 48 odalı bir butik otel. Konum itibariyle Karaköy Perşembe Pazarında Haliç ve Galata manzaralı bir oteldir. Ulaşımı çok rahat. Her yere çok rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır. Tarihi yerlere ve alışveriş merkezlerine çok yakın bir konuma sahiptir. İstanbul havalimanına 34 dakika, Sabiha Gökçen Havalimanı 37 dakika gibi bir sürede ulaşım yapılabilmektedir.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Klasik olacak ama housekeeper öncelikle insanlara değer vermeli ve işini severek yapmalıdır. Yapılan işleri her zaman takdir etmeli, çalışanlarının motivasyonlarını yüksek tutma yetisine sahip olmalıdır. İşiyle ilgi plan, organizasyon yapma yetisi olmalı, problemleri çözme yeteneği olmalı ve sorunları çözerken soğukkanlı hareket etmelidir. Çözüm odaklı ve pratik çözüm üretebilmelidir.

Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bugün itibariyle housekeeping departmanına daha çok önem veriliyor. Bu da beni çok gururlandırıyor. İnsan sağlığı ve güvenliği otellerde de önemsenmeye başladı. Daha da önem kazanıyor. Özellikle bu pandemi sürecinde departmanımızın kıymeti daha çok anlaşılmaya başlandı.
Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Bir otel için de housekeeping de dahil olmak üzere her departmanın önemi çok büyüktür. Her departman otelin birer parçasıdır ama benim için housekeeping otelin omurgasıdır. Housekeeping departmanı otelin temizliğinden hijyenine, demirbaşların korunmasından bakımına kadar birçok alandan sorumludur. Bu nedenle konaklama tesislerinin olmazsa olmaz departmanı diyebilirim.

Pandemi sürecinde ne gibi tedbirler aldınız? Otel olarak yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?
Pandemi döneminde otelin tüm çalışanlarına salgın hastalık konusunda gerekli eğitimleri verdik. Konusunda uzman kişilerle çalıştık. Odaları özel olarak dezenfekte ediyoruz. Ayrıca bir adet karantina odamız bulunuyor. Gelen misafirlerimizin ve çalışanlarımızın sağlığını önemsiyoruz.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Diğer departmanlarla iletişim içinde olmalıdır çünkü iletişim olmadığı yerde her zaman kargaşa vardır. Her konuda birbirleriyle haberleşmeli diyalogları her zaman iyi olmalı diye düşünüyorum. Konaklama tesislerinde bulunan departmanlar yaptıkları iş itibariyle bütünü oluşturdukları için, birlikte hareket etmelidirler. Resepsiyon, teknik ve housekeping departmanı iletişim konusunda daha çok birlikte hareket etmelidir ki yaşanılan aksaklıklara hızlı çözüm üretilebilsin.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Mesleğimi daha güzel yerlere taşımak ve kendimi daha çok eğitmek istiyorum. Bu meslekte hiçbir zaman yenilikler durmuyor. Her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum ve bu durum hiç bitmeyecektir. Turizm ve konaklama sektörü olduğu sürece bizim departman gün geçtikçe daha çok önem kazanacaktır. Bir tesisin kaliteli hizmet vermesi için housekeeping departmanının el üstünde tutulması gerekir.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Ev hayatım da bu meslek bana çok şey kazandırdı. Ev içinde de planlı hareket etmeyi ve elimin pratikliği daha çok gelişti. Tertip, düzen, temizlik ve hijyen konusunda daha duyarlı olmaya başladım. Olumsuz etkisini fazla yaşamadım. Çünkü eşim de bu meslekten ve birbirimize anlayış gösteriyoruz.

Bu alanda çalışmak is teyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu alanda çalışmak isteyen gençlere azimli olmalarını ve her gün kendilerini geliştirmek için araştırma yapmalarını ve asla pas etmemelerini tavsiye ederim. İşini severek yapmak ve kendini geliştirmek başarıyı beraberinde getirecektir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Şu anda çalıştığım The Halich Hotelin açılışından itibaren gelen konuklarımızın beklentilerinin üstünde bir hizmet sunmak ve onları mutlu bir şekilde uğurlamak en büyük hedefimdir. Çünkü mutlu çalışan her zaman misafir memnuniyetini artırır. The Halich hotelinde de bunu hedefliyorum. Vizyon ve misyonumu her zaman üst seviyede tutacağım.