Üniformada Kalite: BENELUX TEKSTİL

“Firmamız her yıl yapılan yeni araştırma ve geliştirme çalışmaları ile Otel üniforması, Okul kıyafetleri ve İş kıyafetleri üretimlerinin tüm aşamalarını gerçekleştirebilecek olanakları bünyesinde toplamıştır. Satış politikamız müşteri memnuniyetini sürekli kılacak, kaliteli ve hızlı üretimi yapacak şekilde, siparişleri tüm birimlere aktarmak, araştırmalar yaparak müşteri isteklerine etkin ve kalıcı çözümler bulunmasını sağlamaktır” diyen firma yetkilileri sorularımızı yanıtladı.

BENELUX Tekstil Şirketi kökeni otelcilikten gelen 2 ortak tarafından kurulmuştur. Alanya ve Antalya merkezli olan şirketin ayrıca İstanbul/Stockholm/Londra ve Sofya temsilcilikleri bulunmaktadır.

2020 yılı özellikle yurt içi piyasada pandemiye bağlı olarak otellerin bir kısmının açılmaması nedeniyle satışlarımızda ve üretimde düşüş yaşandı. 2019 yılında turizmde yaşanan rahatlama ile konaklama sektörü tekstil alımlarını artırmıştı. 2020 yılında ise kovid engeline takılarak yine satışlarımızda büyük oranda düşüş yaşandı. Genel olarak şirket ciromuz yarı yarıya azaldı.

2021 yılında üretimde kapasite artışına gitmiyoruz, bazı durumlarda kapasite artırımı, bantları doldurmak için satış kaygısı yaratıyor, bizim üretim kapasitemiz oldukça iyi durumda zaten. Bunun yerine ürünün değerini koruyarak ve müşterilerimize iyi servis vererek ürünümüzün değerini arttırmayı hedefliyoruz. Turizm sektörü bizim ana pazarımız, olmazsa olmazımız, turizm sektörünün büyümesi ile birlikte bizde büyüyeceğiz. Bahar aylarından itibaren kısıtlamaların kalkmasıyla sezonun daha iyi geçeceğini düşünüyoruz.

Ürün yelpazesi çok geniş renkler olsun, kumaşlar olsun, modeller olsun sürekli güncelleniyor. Biz bu trendleri gerekli fuar ve tedarikçileri takip ederek ilk öğrenenlerden oluyoruz. Bu bilgileri müşterilerimize özen ile anlatıyoruz. Turizm sektöründe yaşanan dalgalanmalar bizi direk olarak etkiliyor. Ana pazarımız turizm sektörüne yönelik olduğu için, sektördeki en ufak olumlu, olumsuz gelişme bizi doğrudan etkiler. Hepimiz bir zincirin halkalarıyız.

Profil olarak şirketimize uyan projeleri seçip hemen görüşmelere başlıyoruz. Çünkü yeni açılış projelerinde işletmecinin çok fazla işle/uygulama ile uğraşması gerekiyor, burada biz devreye giriyoruz otelin bütün tekstil ihtiyaçları için anahtar teslim iş yapıyoruz. Böylece yatırımcı tekstil alım konusunu kafasından çıkarıp diğer işlerine daha fazla kanalize olabiliyor.
Türkiye için turizm çok önemli, turizm gelişmesi için hepimiz çalışmalıyız. Turizmdeki yükseliş mutlaka yeni yatırımlara gebe olacaktır. Benim temennim kaliteli, Türk turizmini daha yukarılara taşıyacak belli kriterleri karşılayan projelerin hayata geçmesi olacaktır.