Kleo Minibar

“Fiyat kalite oranı her ne kadar ön planda olsa da bunlara ek olarak satış sonrası maliyetleri de planlamak gerekir. Kleo’nun fiyat politikası ise müşterileri ile kullanım ömrü boyunca iyi bir birliktelik ve başlangıç anlamına gelmektedir” diyen Ticaret Müdürü Evrim Gür sorularımızı yanıtladı.

Firmanızın kuruluş ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?
Firmamız faaliyetlerine 2006 yılında Antalya’da başladı. MiniBar ve Oda Ekipmanları konusunda ihtisas edinen KLEO, yurt içi ve yurt dışında bir çok zincir ve tedarikçileri ile çalışmalar yapmaktadır.

Müşteri portföyünüz ve ürün portföyünüz hakkında bilgi verir misiniz?
Müşterilerimiz arasında Sadece otel ve hastaneler değil, kamu kurumları , sendika misafirhaneleri, fabrika ve şantiye misafirhaneleri, gemi ve tren gibi toplu taşıma kanalları, ilaç firmaları, gıda ve içecek firmaları yer almaktadır. Minibar dışında, Kettle set, oda kasası ve valiz sehpası konularında üretim ve satış yapmaktayız.

Fiyat politikanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Fiyat politikamız içerisinde sadece üretim maliyetleri , pazarlama maliyetleri ve ürün geliştirme yatırımları dışında, hizmet sektöründe bulunmamız nedeni ile satış sonrası hizmetler, yedek parça ve bakım maliyetlerini de barındırmaktadır. Dolayısı ile fiyat kalite oranı her ne kadar ön planda olsa da bunlara ek olarak satış sonrası maliyetleri de planlamak gerekir. Rekabet içerisinde ucuz veya pahalı algısının son yıllarda önem kazandığını üzülerek görmekteyiz.
Oysa satış odaklı planlanan fiyat politikası, satış sonrası kullanıcıyı unutma, terk etme, ilgisiz davranma şeklinde sonuçlanan bir seviyede olmaktadır. Kleo’nun fiyat politikası ise müşterileri ile kullanım ömrü boyunca iyi bir birliktelik ve başlangıç anlamına gelmektedir.

Pazarda güven ve kalitenin adresi olmak için yaptığınız çalış malar hakkında bilgi verir misiniz?
Kullanıcılar ile sürekli iletişimde olan KLEO, ürün ve hizmet gelişimlerinde Kullanıcı geri bilgilendirmelere çok önem vermektedır. Sadece fuar, workshop vb. günlerle değil, müşteri ziyaretleri ile ürün geliştirmede kullanıcıların katılımlarını sağlıyoruz. Kurumsal müşteri yetkilimiz marka ve ürün gelişimi için ziyaretlerde bulunurken, teknik servis ve eğitim yetkilimiz ise kullanıcılara yeni bilgiler ve güncellemelerde bulunuyor.

Sizce, müşteriler neden sizin firmanızı tercih etmelidir?
Kleo’nun en büyük yeni müşteri kaynağı,mevcut müşterilerimizin tavsiyeleri ve olumlu referanslarıdır. Ürün performans ve işletme imkanlarının verimli olması tercih sebebidir.
Sektörü getirdiğiniz yenilikler hakkında bilgi verir misiniz?
Kleo son 10 yıldır neredeyse her sene yeni bir ürün ya da yeni bir gelişimi kullanıcılarına sunmaktadır. 2020 yılında Dünyada ilk ve tek sunduğu Inverter Minibar
ürününü kullanıcılar ile buluşturmuştur. Inverter Minibar A+++ enerji sarfiyatı ile
kullanıcıların işletme maliyetini temiz ve çevreci çözümlerle desteklemektedir.