Üniformada Kalite: Benelux Tekstil

“Firmamız her yıl yapılan yeni araştırma ve geliştirme çalışmaları ile Otel üniforması, Okul kıyafetleri ve İş kıyafetleri üretimlerinin tüm aşamalarını gerçekleştirebilecek olanakları bünyesinde toplamıştır. Satış politikamız müşteri memnuniyetini sürekli kılacak, kaliteli ve hızlı üretimi yapacak şekilde, siparişleri tüm birimlere aktarmak,  araştırmalar yaparak müşteri isteklerine etkin ve kalıcı çözümler bulunmasını sağlamaktır” diyen firma yetkilileri sorularımızı yanıtladı.

Firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?
BENELUXTEX Tekstil Tur. San. ve Dış TİC.LTD. ŞTİ kökeni otelcilikten gelen 2 ortak
tarafından kurulmuştur. Alanya ve Antalya merkezli olan şirketin ayrıca İstanbul/Stockholm/Londra ve Sofya temsilcilikleri bulunmaktadır.

2019 yılı firmanız açısından üretim ve satış olarak bir önceki yıla göre nasıl geçti? Rakamsal açıdan da bir değerlendirme yapar mısınız?
2019’da özellikle yurt içi piyasada turizmin de iyi geçmesi sonucu satışlarımız çok
güçlüydü.2018 de krizden yeni çıkan otel sektörü alım yaparken biraz temkinli davranmıştı, 2019 da krizi aşan sektör Tekstil alımlarını arttırdı. Genel olarak şirket cirosu 2018 e göre %35 artış gösterdi. (yurt içi satışlar.)

2019’da yurt içi ve yurt dışında hangiotel projelerinde yer aldınız? Yer aldığınız projeler açısından baktığınızda, yurt içi ve yurt dışı projelerin firmanıza farklı etkileri ve katkıları nelerdir?
2019’da yurt içinde toplamda 21 adet 5 yıldızlı otel projesi ve 6 tane yeni açılış projesinde yer aldık, yurt dışında ise İskandinavya’da bütçeli hava yolu şirketi (İskandinavyanın Pegasus’u diyebiliriz.) için kurumsal üniforma tedariki yaptık.

2020 yılına dönük üretim, satış ve büyüme hedefleriniz neler? Tüm bu alanlar içerisinde turizm özelinde ne kadarlık bir paya ulaşmayı öngörüyorsunuz?
2020 yılında üretimde kapasite artışına gitmiyoruz, bazı durumlarda kapasite artırımı, bantları doldurmak için satış kaygısı yaratıyor, bizim üretim kapasitemiz oldukça iyi durumda zaten. Bunun yerine ürünün değerini koruyarak ve müşterilerimize iyi servis vererek ürünümüzün değerini arttırmayı hedefliyoruz Turizm sektörü bizim ana pazarımız, olmazsa olmazımız, turizm sektörünün büyümesi ile birlikte bizde büyüyeceğiz.

2020 yılında turizm sektörüne özel yeni ürün ve hizmetleriniz olacak mı? Olacak ise bu ürün ve/veya hizmetler hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Ürün yelpazesi çok geniş renkler olsun, kumaşlar olsun, modeller olsun sürekli güncelleniyor, biz bu trendleri gerekli fuar ve tedarikçileri takip ederek ilk öğrenenlerden oluyoruz. Bu bilgileri müşterilerimize özen ile anlatıyoruz.

2019’da diğer sektörlerde daralma yaşanırken turizmde önemli bir büyüme
görüldü. Sektördeki bu büyüme firmanıza ne ölçüde yansıyor?

Ana pazarımız turizm sektörüne yönelik olduğu için, sektördeki en ufak olumlu, olumsuz gelişme bizi doğrudan etkiler. Hepimiz bir zincirin halkalarıyız.

2020 yılında renovasyona girmeye hazırlanan, özellikle kıyı otellerinin sayısına bakıldığında, geçtiğimiz yıla göre artış olduğu görülüyor. Bu konuda ne tür çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?
Biz bu projeleri yakından takip ediyoruz, özellikle profil olarak şirketimize uyan projeleri seçip hemen görüşmelere başlıyoruz. Çünkü yeni açılış projelerinde işletmecinin çok fazla işle/uygulama ile uğraşması gerekiyor, burada biz devreye giriyoruz otelin bütün tekstil ihtiyaçları için anahtar teslim iş yapıyoruz. Böylece yatırımcı tekstil alım konusunu kafasından çıkarıp diğer işlerine daha fazla kanalize olabiliyor.

2019’da turizm gelirlerinde görülen artış ve sektördeki yükseliş trendi size göre yeni yatırımlara da yansır mı?
Türkiye için turizm çok önemli, turizm gelişmesi için hepimiz çalışmalıyız. Turizmdeki yükseliş mutlaka yeni yatırımlara gebe olacaktır. Benim temennim kaliteli, Türk turizmini daha yukarılara taşıyacak belli kriterleri karşılayan projelerin hayata
geçmesi olacaktır.
https://www.beneluxtekstil.com/