Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn Executive Housekeeper’ı Kudret ŞANLI

“Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen misafirlerimize, 7’den 70’e her yaşa, farklı kültürlere hizmet verdiğimiz için misafir memnuniyeti ve devamlılığı sağlamak temel ilkelerimizdir. Sürekli aktif durumda olduğumuz için otelimizin genel işleyişine hakim yönetici bir departmanız” diyen Kudret Şanlı sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1987 Adana doğumluyum. Mersin Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği mezunuyum. Üniversite yıllarımda başlamış olduğum kat hizmetleri departmanında
14 yıldır çalışmaktayım. 2019 Eylül ayında başlamış olduğum Mövenpick Hotel
İstanbul Golden Horn’da mutlu ve huzurlu şekilde çalışmaktayım.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Doğup büyüdüğüm yerde turizmci pek fazla olmadığından çok zorlandım, ama bu mesleğe ilkokul yıllarımda sevmeye başlamıştım. Belki de en şanslı yanım, başarılı olacağıma inanan ailemin bana her zaman destek olacaklarına inanmamdı. 2007 yılında mezun olduğumda TMM’de kat şefi olarak başlamış olduğum görevimde 1 yıl sonra kat hizmetleri müdürü olarak devam ettim ve 3 yıl 7 ay sonra görevimi tamamladım. Divan Gplus ile devam eden kariyerim bugün Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn ile renklenerek ilerliyor diyebilirim.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Lise ve Üniversite yıllarımda aldığım eği timdeki teorik bilgilerin üstüne çalıştığım işletmelerde, pratik bilgilerimi geliştirdim ve aldığım çeşitli eğitimlerle birlikte deneyim kazandım. Hayatta hiçbir şey olduğu gibi kalmıyor, eğitiminde kesinlikle sonu olmadığını düşünüyorum. Sürekli kat hizmetleri departmanında neler yapılabilir,nasıl geliştirebiliriz diye eğitim ve araştırmalarım devam ediyor.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Mövenpick Hotel Istanbul Golden Horn, Boğazın doğal bir uzantısı olan Haliç’te yer alıyor. Şehrin önemli alışveriş bölgelerine, iş merkezlerine ve Tarihi Şehir bölgesindeki gözde turistik alanlara kolayca ulaşım sağlanabilecek konumdadır. İstanbul Havalimanı’na sadece 25 dakika, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 50 kilometre, Haliç Kongre Merkezi’ne ve Eski Kent bölgesine 10 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Tamamen Haliç’in tarihi dokusundan ilham alınarak çağdaş bir anlayışla yeşil bina konseptinde, birçoğu Haliç kıyılarına nazır nefes kesen bir manzaraya sahip ferah 136 odası bulunuyor. Mövenpick dondurmalarının keyfine varmanın yanı sıra, tamamen Mövenpick markasına özgü seçkin kahvaltı, öğlen ve akşam yemekleri birbirinden leziz menüleriyle misafirlerimize Akdeniz mutfağının ruhunu sunuyoruz. Uzun ve hareketli bir günün ardından misafirlerimiz rahatlatıcı içkilerle lezzetli aperatiflerin keyfini ise Haliç’in nefes kesen manzarası eşliğinde otelimizin 10. katında bulunan Skydome Lounge & Bar’da çıkarabilirler.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Her meslek alanında olduğu gibi housekeeper olmanın avantajları ve dezavantajları
bulunuyor. Dünya’nın çeşitli yerlerinden gelen misafirlerimize 7’den 70’e her yaşa,
farklı kültürlere hizmet verdiğimiz için misafir memnuniyeti ve devamlılığını sağlamak temel ilkelerimizdir. Sürekli aktif durumda olduğumuz için otelimizin genel işleyişine hakim yönetici bir departmanız. Managment bir marka olmamızın avantajından söz edecek olursam, son zamanlarda birçok işletmelerin yaşadığı personel sorunlarını, Mövenpick marka güvenirliğinden kaynaklı olarak kat hizmetleri
departmanında yaşamadık diyebilirim.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Öncelikle insanlara değer vermesi, işini isteyerek ve severek yapması ilk özellikleri arasında yer alması gerekli diye düşünüyorum. Operasyonu ve organizasyonu
yönetebilmesi adına, planlı olmalı ve bilgi birikimi ekibiyle paylaşmalı, motivasyon yeteneğine sahip olmalı, personelin yaptığı işi taktir edebilmeli, personeli iyi tanımalı, iyi bir gözlemleyici olmalı, iletişim kurma ve problem çözme yeteneğinin güçlü olması gerekmektedir.Böylece iyi bir ekip kurabilir, eğitimleri ve yenilikleri ekibine kolay aktarabilir.

Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Housekeeping departmanına gerekli önem günümüze nazaran geçtiğimiz yıllarda verilmediğini üzülerek söyleyebilirim. Ama son yıllarda bu önemin giderek arttığını görüyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. Kullanılan kalite yönetim sistemi, otellerde uygulanması zorunlu iş sağlığı ve güvenliği kesinlikle otelcilik bilincini artırmaktadır. Otelin tüm operasyonun belirlenmesi ve kayıt altına alınması sağlanmıştır.
housekeeping departmanın sorumluklarının önemi ise günden güne farkındalığı arttırmaktadır.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Öncelikle otelin bünyesinde bulunan tüm departmanların önemi çok ayrı. Otelin tüm departmanları bir zincir halkasını oluşturmaktadır. Bu yüzden tüm departmanların üzerlerine düşen görevler tabii ki farklılık göstermektedir fakat bence en güzel yanı her departmanın amacı birdir. Houseekeping departmanının öneminden söz edecek olursam, misafirlerimizilk otele girişin anlarından itibaren kendilerine evlerindeki huzuru ve rahatlığı hissettirmek, en az kendi yataklarındaki kadar rahat uyuyup dinlenebilmelerini sağlamak için gerekli hassasiyete öncelik vermekteyiz. Hijyenik, temiz ve rahat bir ortam oluşturmak asıl görevimizdir.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Otelciliğin dinamik yapısı gereği tüm departmanlarla birebir etkili iletişim halinde olarak işbirliğini ve yardımseverliği ön plana çıkarmalıdır.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Özellikle her yıl artan oteller sayısı ile iş merkezleri ve rezidanslar temizlik sektörün büyümesini sağladı. Sektörün büyümesi personel sıkıntılarına neden oldu. 2000’li yıllarda personellerin okulları ve yabancı dili sorgulanırken şimdi ise okuma yazma bilmesi yeterli, iş bilgisi işletmelerdeki eğitim destekleri ile geliştirilir diye düşünüyoruz. Bu nedenle turizm okulları ve benzeri eğitim kurumlarına teşvik arttırmalı ve personel istihdamı sağlanmalıdır.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Kesinlikle olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum. Her şeyden önce, ev hayatım da planlı ve son derece düzenli gitmeye başladı. Tüm günümü dolu dolu yaşamaya çalışıyorum.
Otelde geçirdiğim zamanı en verimli halde kullandığım için iş ve ev hayatım arasındaki dengeyi her zaman pozitif yönde tutmayı sağlamışımdır.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Housekeeping departmanına da çalışmak isteyen gençlerimize öncelikle emin adımlarla ilerleyebilmeleri için eğitim almalarını tavsiye ederim. Aldığı eğitim sayesinde mesleğini daha da seveceğini, kendine güvenerek “bu işi yapacağım” diyeceğine inanıyorum. Sonrasında bilgisine pratiğini de ekleyerek hedeflerine ulaşabileceklerdir. Biliyoruz ki: Başarmanınyolu istemekten geçer.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Bugüne kadar, örnek aldığım çok iyi ve başarılı housekeeperlar var. Neler yapmışlar, kendilerine neler katmışlar diye her zaman takip etmişimdir. Bende departmanım adına neler yaparım diye kendimi geliştirmek için her zaman elimden geleni yapmaktayım. Eğitim her şeyin başlangıcıdır