Marmaris Alenz Suit Otel Executive Housekeeperı Vefa Birleş

“30 yıla yaklaşan meslek hayatım boyunca öğrendiğim bilgi, birikim ve tecrübeyi kullanarak işimi en iyi şekilde yapmaya devam ediyorum. Öğrenmenin yaşı yoktur sözünü kendime felsefe edindim ve alanımla ilgili yenilikleri yakından takip ederek çalışma hayatıma devam ediyorum” diyen Alenz Suit Otel Executive Housekeper’ı Vefa Birleş sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1964 Giresun doğumluyum. Ortaokul ve liseyi Giresun da tamamladım. Evli 2 çocuk annesiyim.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?

1989 yılında housekeeperlık serüvenime başladım ve ilk 2 yıl apart otel de maid olarak çalıştım. 3 yıl Tan Tur da santral ve apart kontrolünü sağladım. Fakat Genel Müdürün büyük teşvikleriyle kat hizmetlerinde mesleğime devam ettim ve 25 yıldır bu alanda çalışmaya devam etmekteyim.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?

Meksa’dan aldığım ilk sertifikamdan sonra gerekli tüm kurslara katılarak akademik belgelerin hepsini tamamladım.            MAHED (Marmaris Housekeeper Derneği) kurucusu olarak yönetim kurulu üyeliğime devam etmekteyim.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?

60 oda 2+1, 97 oda 1+1 apart otel olarak hizmet veren bir tesiste mesleğime devam etmekteyim. Tesisimiz oda olarak İngiliz pazarı ağırlıklı pazarlanmaktadır. Sabah, öğle, akşam yemek ve içecekleri paralı olup, klima ve kiralık kasalarda paralı olarak satılmaktadır.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Mesleğime olan sevgim, farklı kültürlerdeki insanlara hizmet etmek, kültürümüzü onlara tanıtmak, yeni yeni insanlarla iletişim kurmak, her gün aktif olmanın verdiği sinerjiyle mesleğimizi devam ettirmek, bence en büyük hazlar arasında yer almaktadır. Olumsuzluklar hiçbir zaman bizi yıldırmamıştır. Bazen uzun geceler olmaktadır ancak bunlarından üstesinden gelmeyi başarıyoruz.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Sabır ve öz verisiz idarecilik olmaz. Bunun bilinci ile devam ediyoruz. Karşılıklı anlayış ve bilgilendirme ile eksiklerimizi tamamlamak önemlidir. Öğrenmenin yaşı olmadığı gibi yeniliklerinde sonu yok. İşimizle alakalı teknolojik yenilikleri yakından takip ederek, personelimizin en iyi şekilde işini yapmasına katkı sunuyoruz. Bilgi, tecrübe, birikim, anlayışlı olmak, verilen görevi tam olarak yerine getirmek housekeeperın özellikleri arasında olmalıdır.  Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sabır ve özveri olmadan idarecilik olmaz. Bunun bilinci ile devam etmemiz gerekir. Karşılıklı anlayış ve bilgilendirme ile eksikliklerin giderilmesi önemlidir. Öğrenmek isteyenlere her zaman yol gösterici olmuşuzdur. Ama çalışma şartlarının ve bakış açılarının da değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü müşterilerin ilk teması resepsiyondan sonra housekeeping departmanıdır.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Hizmet sektörü ülkemizin ana kazanç birimlerinden olduğu müddetçe bu meslek ölmez. Fakat eğitimli personel müşteri memnuniyetinin başlangıcıdır. Sektörümüzde sezonluk değil yıllık personel istihdamının olması gerekir. 6-7 ay çalışan bir personel sezon sonunda işten çıkınca başka alanda kendine bir iş bulma yolunu seçiyor ve gelecek sezon biz yeniden personel bulmak zorunda kalıyoruz. Yeni personel bulduğumuzda sorunumuz bitmiyor. Her şeyi baştan öğretmemiz gerekiyor. Kışın kurslar ve farklı belgeler alınması sağlanarak sektör içindeki eksiklerin giderilmesi gerekmektedir.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?

Hem anne, hem ev kadını, hem de çalışma hayatında başarılı olmak özgür hür irade ve sabırla gerçekleştirilir. Bunu yaptığım için gururluyum. Gücümü hissediyorum.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Gelecek gençlerindir. Yetiştirmek ve başarılarını görmek benim için önem taşımaktadır. Gençlerimizin işlerini çalışarak, isteyerek ve öz veride bulunarak yapmaları gerekmektedir. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde turizm hiçbir zaman bitmeyecektir. Gençlerimize her daim bu alanda iş fırsatları bulunmaktadır. Gerçekten turizm sektöründe çalışmak isteyen gençlerimize her zaman yardımcı olmaya hazırım.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Uzun süreler boyunca turizm sektöründe çalışma hayatımı devam ettirmek istiyorum. Çalışmaya devam ederken de yıllar boyunca edindiğim bilgi, birikim ve tecrübeyi bu alanda çalışanlarla paylaşmaya devam edeceğim. Ayrıca alanımızla ilgili yenilikleri de yakından takip ederek kendimi geliştirmeyi de ihmal etmeyeceğim. Öğrenmenin yaşı yoktur.