Grand Öztanık Hotel Executive Housekeeperı Gülay Bayyurt

“Housekeeping departmanının şu anki durumunu göz önünde bulundurursak maalesef iyi görmüyorum. İşletmeler personelin şartlarını iyileştirmek yerine yabancı personel çalıştırmayı tercih ediyorlar. İşinde başarılı, bilgili, tecrübeli yöneticiler yerine daha alt kadrolardan kişiler yönetici pozisyonunda değerlendirildiği sürece işletmenin hizmet kalitesi düşecek ve de personel bulmak neredeyse imkansız hale gelecektir” diyen Gülay Bayyurt sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1970 Adana doğumluyum. Evliyim, bir çocuk annesiyim. Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunuyum. 20 yıla yakın bir süredir bu alanda çalışma hayatıma devam ediyorum.

Bu alanda çalışma serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?

Okuldan mezun olduktan sonra stajımı yapmak üzere okulun yönlendirmesiyle Antalya/Kemer'de Golden Lotus Otelde Ön büro deparmanında stajımı tamamlayarak başladım. Bir süre Ön büroda çalıştım. Kat hizmetleri departmanına karşı bir sempatim vardı ve Kat hizmetlerine geçmeye karar verdim.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?

Turizm ve Otel İşletmeciliği okudum. Bağlı bulunduğumuz Housekeeping Eğitim ve Dayanışma Derneğinin zaman zaman düzenlemiş olduğu mesleğimizle ilgili Turizm Bakanlığı onaylı eğitimlere katılıyoruz. Personel içinde çalıştığımız firmalardan eğitim için destek alıyoruz. Ayrıca birlikte çalıştığım personelin gelişimine katkı sunmak adına edindiğim bilgi ve tecrübemi de her fırsatta onlarla paylaşıyorum.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?

Kervansaray Otelcilik ve Turizm A.Ş. grup otellerinden biri olan Grand Öztanık Otelde çalışıyorum. Otelimiz 192 odalı ve 400 yatak kapasitesine sahip bir tesistir.

Sizce housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Bana göre kat hizmetleri çok önemli bir departmandır. Otelin bel kemiği de diyebiliriz. Bu mesleği bilinçli olarak tercih ettim.

Avantajları; hareketli, yerinde duramayan, aktif bir yapınız varsa bu tam size göre. Yaptığımız işi sevmemiz gerekiyor öncelikle. Dünyanın birçok yerinden farklı kültürlere sahip misafirleri konuk ediyoruz. Her yeni gelen misafirlerin bize kattığı çok şey oluyor kendimizi daha da geliştiriyoruz. Devamlı konuk ettiğimiz misafirlerimiz oluyor, mutlu ayrılıp tekrar gelen. Misafirlerimizi evlerinde gibi hissettirmeye çalışıyoruz, onların mutlu olması bizi de mutlu ediyor. Birçok personel eğitiyorsunuz ve meslek sahibi olmalarına yardımcı oluyorsunuz. Onların başarılarıyla sizde mutlu oluyorsunuz.

Dezavantajlarına gelince; maalesef ki genel olarak tüm otellerde housekeeping ekibi hem en çok çalışan hem de en çok ezilen, değer görmeyen oluyor. En düşük bütçe onlara ayrılır. Bundan dolayı da personel sıkıntısı çok yaşıyoruz. Personel, bütçesi daha yüksek işletmelere gidiyor, zor durumda kalıyorsunuz. Tekrar personel eğitmek hem iş kaybına hem de zaman kaybına neden oluyor. Buda bizi mutsuz ediyor.Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Öncelikle kişisel olarak temiz ve bakımlı olmalı. Dış görünüşüne özen göstermelidir. Enerjik, ciddi, pratik ve aktif olmalıdır. Yabancı dil bilmeli, misafir ve personel psikolojisinden anlamalıdır. Soğukkanlı, sakin, sabırlı olmalı, herhangi bir olay karşısında telaşa kapılmamalıdır. Herhangi bir sorunla karşılaştığında yerinde, doğru ve çabuk karar vererek, pratik çözümler üreterek sonuca ulaşmalıdır. Housekeeping personelini idare edebilecek teknik bilgiye sahip olmalıdır. Her şeyden önemlisi adil ve vicdanlı olmalıdır.

Housekeeping departmanının daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Personelin eğitim seviyesinin yükseltilmesi, hak ettiği değerin verilmesi ve motivasyonlarının yükseltilmesi, mesleki eğitimlerin artırılmasıyla daha kaliteli bir hizmet verilebilir.

Şu an tüm otellerin Housekeeping departmanları çok zor durumda, personel sıkıntısı yaşamaktadır.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?

Housekeeping departmanı otelin bel kemiğidir, misafirlere kendi evlerindeki konforu yaşatmak için gerekli şartları oluşturmak, temizliğine, hijyenine dikkat etmek ve misafirleri güler yüzle karşılamak görevimiz. Misafirlerimiz odalarında rahat edemezlerse otel ne kakar iyi olursa olsun onları mutlu edemeyiz, bu yüzden en küçük detayın bile gözden kaçmaması gerekir. Sunulan hizmetin kalitesi müşteri memnuniyetini, müşteri memnuniyeti ise kazancın artmasını beraberinde getirir.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?

Bütün departmanlar zincirin birer halkası gibi birbirine bağlıdır, uyumlu çalışılması ve departmanlar arası iletişimin iyi olması gerekir. Operasyonun sağlıklı bir şekilde yürümesi için uyumlu ve koordineli çalışmak çok önemlidir.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Şua anki durumu göz önünde bulundurursak maalesef iyi görmüyorum. İşletmeler personelin şartlarını iyileştirmek yerine yabancı personel çalıştırmayı tercih ettikleri sürece personel sıkıntısı hiç bitmeyecektir. İşinde başarılı, bilgili, tecrübeli yöneticiler yerine daha alt kadrodan kalifiye olmayan kişileri yönetici pozisyonunda değerlendirildiği sürece işletmenin hizmet kalitesi düşecek ve de personel bulmak neredeyse imkansız hale gelecektir.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?

Ev hayatımız etkilenmiyor desek doğru olmaz. Operasyonu 24 saat yürütmek zorundasınız. Görevimiz mesai dışı da devam ediyor, otelle, personelle devamlı iletişim halindeyiz. Haliyle stresimiz hiç bitmiyor ve dinlenemiyoruz.

Komik yanları da var tabi ki, bazen evde odanın kapısını açarken kapıyı tıklatıp Housekeeping diye seslendiğimde oluyor.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Çok sabırlı, çalışkan, azimli, dürüst olmaları gerekir zira bizim meslek çok yoğun çalışmayı ve sabrı gerektirir. Hiçbir zorlukta pes etmesinler, hedeflerine ulaşmak için çok çalışsınlar, kendilerini devamlı geliştirsinler, yenilikleri takip etsinler, eğitimlere katılsınlar, iletişimleri iyi olsun.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

20 yıla yakındır bu mesleğin içinde yer alıyorum, bir çok personel eğittim. Meslek sahibi olmalarına yardımcı oldum. Bu işte bende varım diyen hevesli, azimli, yetenekli personelleri yetiştirmeye devam etmek isterim. Kötüye giden sektörün de en kısa zamanda iyileşmesi en büyük temennim.Bu mesleğe gönül vermiş, emek vermiş meslektaşlarıma selamlarımı sunar ve başarılarının devamını dilerim.