Fethiye Özen Kuru Temizleme Ve Çamaşır Yıkama Fabrikası Şefi Nuran Öğütveren

“Bence bir otelin kalbi çamaşırhanedir. Üst sıralamalarda odalardaki tekstilin temizliği ve hijyenik olması, odaların temiz ve düzenli olması, bir de mutfak departmanı gelmektedir. Tabi ki diğer departmanlarda önemlidir, yanlış anlaşılmasın. Müşteri odasına girdiğinde mis kokulu, temiz ve hijjenik çarşaf, havlu vs bulduğunda birde yemeklerin lezzetlerinden memnun kalırlarsa konaklama tesisinin tercih edilirliği artacaktır” diyen Nuran Öğütveren sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1973 Fethiye doğumluyum. Evli çocuk annesiyim. Ticaret lisesi mevzunuyum.2006 yılında çamaşırhane sektöründe işe başladım ve halen aynı sektörde çalışmaya devam etmekteyim.

Çamaşırhane çalışma serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?

Babamın beni kandırıp ikna etmesi sonucu bu işe başladım. Asıl mesleğim muhasebeci. Bu sektörde işe başlarken muhasebe departmanında başladım. Çamaşırhane operasyonu daha çok ilgimi çekti. Adrenalini yüksek, zevkli, farklı bir meslek birazda sevdim bu işi. Bir bayan olarak ilk zamanlar tabi ki zorlandım. Biz kadınların yapamaz dediklerini yapıp, başarmak ayrıca bir zevk. Bayan ekip arkadaşlarıma her zaman kadın çalışmalı ve ekonomik özürlüğü olmalı bilincini aşılamışımdır.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?

Özel ve resmi kuruluşların eğitim kurslarına katıldım. Büyük deterjan firmalarının eğitimlerine katıldım. Aldığınız bu eğitimleri çalışarak, tekrar tekrar deneyerek pekiştiriyorsunuz. Başka meslektaşlarımızla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Meslek içi eğitim olarak çalışma arkadaşlarımıza iş başında eğitim veriyoruz. Demolar yapıyoruz. Çalıştığımız deterjan firması yıkama tekniği eğitimleri veriliyor.

Çalışmakta olduğunuz çamaşırhane hakkında bilgi verirmisiniz?

Özen kuru temizleme çamaşır yıkama fabrikası 1971 yılında Fethiye’nin ilk kuru temizleme firması olarak hizmet vermeye başlamıştır. Gelişen son teknolojiyi yakından takip eden firmamız son model makine parkuru ile tam otomatik sistemde çamaşır yıkama kapasitesini 50 tona çıkarmıştır. Modern ve son teknoloji makine parkuruna sahip tesisimiz otomatik dozajlama sitemleri ile çalışmaktadır. Kurmuş olduğumuz lojistik servis ağımızda 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Müşteri memnuniyeti hizmeti anlayışı ile çamaşırhanemiz yılların tecrübesi ile edinmiş olduğu bilgi ve araştırmalar sayesinde en iyi kaliteyi yakalamıştır. Son model arıtma sitemimizle yıkama su sertliği 0; durulama su sertliği 5’dir.

Çamaşırhane şefi olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Çamaşırhane sektörü çok farklı bir sektördür. Bu mesleği öncelikle severek ve isteyerek yapmalısınız. Böyle olunca dezavantajları avantaja dönüştürebilirsiniz. Farklı insanlarla tanışıp görüşüyorsunuz. Bu sayede yeni bilgiler ediniyorsunuz ve bu bilgileri en iyi şekilde deneyerek görerek kendimizi yetiştirmeye çalışıyoruz.

Sizce iyi bir çamaşırhane şefinin sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Bilgi ve becerisi olmalı, enerjisi yüksek olmalı, insan ilişkileri kuvvetli olmalı, hijyene önem vermeli. Gerekli plan ve programı hızlı bir şekilde yapıp aldığı kararları en iyi şekilde yönetmelidir. Hizmeti en iyi şekilde hedefe götürecek ekip arkadaşları oluşturmalıdır.

Çamaşırhane hizmetlerinin daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir?

En son teknolojiyi takip etmesi gerekir. Seminer ve eğitimleri takip etmesi, kesinlikle hijyene ve yıkama standartlarına uyması gerekir.

Sizce bir otel için çamaşırhane neyi ifade ediyor?

Bence bir otelin kalbi çamaşırhanedir. Üst sıralamalarda odalardaki tekstilin temizliği ve hijyenik olması, bir de mutfak departmanı gelmektedir. Tabi ki diğer departmanlarda önemlidir, yanlış anlaşılmasın. Müşteri odasına girdiğinde mis kokulu, temiz ve hijjenik çarşaf, havlu vs bulduğunda birde yemeklerin lezzetlerinden memnun kalırlarsa, evlerine de memnun dönerler ve seneye aynı tesise gelebilirler. İyi puanlar alırlar. Biz onların sağ kolu gibiyiz. Onların başarısı bizim başarımız demektir.Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Şimdiki gençler, yeni jenerasyonlar diyelim, bu mesleğe pek ılımlı bakmıyor. Aslında geleceği parlak ve garantili meslek. Turizm var oldukça biz çamaşırhaneler geçerliliğini her zaman devam ettirecektir.

Çamaşırhane şefi olmanın ev hayatınızda olumlu olumsuz etkileri var mı?

Ben hiçbir zaman iş sıkıntılarını eve getirmedim. Çalışma temposuna alıştığımdan ev ahalide alıştı. Sadece çok yüksek sesle konuşuyorsun diyorlar. İş yerinde makine gürültüsü çok olduğu için yüksek sesle konuşmak gerekiyor, evde de aynı şekilde yüksek sesle konuşunca ev halkının dikkatini çekiyor.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle bu işi gerçekten yapacaklarsa, işlerini sevmeleri lazım. Yeniliklere açık ve son teknolojiyi yakından takip etmeleri gerekir. Tabi ki öncelikle iyi bir eğitim almaları gerekir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Şimdiki yerimiz 50 ton kapasiteli bir yer ve dar gelmeye başladı. İnşallah 2020 yılında müşterilerimize en iyi hizmeti vermek adına 4 bin metrekare açık alanı, 3 bin metrekare kapalı alanı olan yeni fabrikamıza taşınıyoruz. Lojistik ağımızı da genişleteceğiz. Makina parkurumuza başta tünel makine olamak üzere yeni makinalar ekleyip, tonajımızı arttıracağız. İşimizi daha hızlı ve istenilen kalitede, hata payını sıfıra indirerek temiz ve hijyenik şekilde yapmaya özenle özen göstereceğiz. Göstermeyi ilkemiz bilip devam edeceğiz.