Antalya Calista Luxury Resort Executive Housekeeperı Selda Cümbüş

“Mesleğimizi bir anne titizliğinde yaptığımız için keyifli olduğunu düşünüyorum. Otelimize gelen misafirleri ağırlamak, onlarla tanışmak, farklı kültürleri tanımamıza ve yeniliklere açık olmamıza olanak sağlamaktadır. Geniş bir operasyonu yönetiyoruz. Bu nedenle sürekli aktif ve dinamik kalıyoruz” diyen Selda Cümbüş sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1977 Yüksekova doğumluyum. Evli ve iki çocuk annesiyim. Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesini ve Selçuk Turizm Eğitim merkezinden mezunum. 25 yıldır turizm sektöründe hizmet vermekteyim. İş hayatıma son 12 yıldır Calista Luxury Resort otelde devam ediyorum.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?

Bu mesleği seçmemdeki sebep babamın  Turizm Kültür bakanlığında çalışan bir arkadaşının Turem’e yönlendirmesi ile karar verilip başlandı.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?

Selçuk Turemde  7 ay housekeeping departmanı bölümünde eğitimim başladı, yöneticilik, eğitimcinin eğitimi, mesleki ve TSE eğitimleri gibi birçok eğitim aldım.  Sektördeki yenilikleri takip edip,  tüm ekibimi bilgilendirip, housekeeping ile ilgili ve otelin genel konuları hakkındaki prosedür ve talimatları  sürekli paylaşmaktayım.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?

Calista Luxury Resort, açılış tarihimiz Mayıs 2007’den bu güne, kalite anlayışımızı, kazandığımız ayrıcalıklı belge ve ödüllere sahip. Hijyen dalında, gıda analizlerimizi kendi bünyemizde yapmak ve personelimize eğitim amaçlı kullanmak üzere tasarladığımız “Özel Gıda Analiz Laboratuarı” projemiz ile otelcilik sektöründe yeni bir dönem başlattık. Calista Luxury Resort bulunduğu destinasyona değer katan bir ürün. Proje aşamasından bu günlere kadar taviz vermeyen kalite anlayışı ile sektörde hak ettiği yere ulaşmış, bunu daha ileriye taşımaya çalışan bir işletme. Her başarılı işte olduğu gibi bizi de yukarılara taşıyan şey ayrıntılar. Hatta bazen özel misafirleri ağırladığımızda onların şahsi ilgi ve zevklerine göre hizmet yapılır. Koşulsuz misafir memnuniyeti sağlayan uygulamalarımız, güler yüzümüz ve hizmet anlayışımızla misafirlerimize aile sıcaklığında keyifli tatil geçirmelerini sağlamaktayız. Yenilikçi ve çevresel projeler üreterek Türk turizmine de önemli katkıda bulunuyoruz.  2015 yılında yapılan G-20 zirvesinde ABD Calista Luxury Resort Oteli tercih etmiş olup, Obama ya özel daire dizayn edilmiştir. Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Mesleğimizi bir anne titizliğinde yaptığımız için keyifli olduğunu düşünüyorum. Otelimize gelen misafirleri ağırlamak, onlarla tanışmak, farklı kültürleri tanımamıza ve yeniliklere açık olmamıza olanak sağlamaktadır. Geniş bir operasyonu yönetiyoruz. Bu nedenle sürekli aktif ve dinamik kalıyoruz.

İşimizin özverili ve yoğun olmasına rağmen hakkettiği değeri maalesef göremiyoruz. Herkesin bu mesleği yapabileceği ve söz sahibi olabileceği düşünülmektedir. Yaptığımız işin çok çabuk tüketilmesi eleştirisinin çok olması dezavantajlarından.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?

İşin kaliteli saygı-sevgi ve güven içerisinde yürütülebilmesi için insan psikolojisinden anlaması gerekir. Adaletli yönetim şekli ile işini seven, sevdiren, gelişime açık mütevazi liderlik vasıflarına sahip, insiyatif kullanabilen yöneticiler olmalıyız.

Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mesleğe gereken değeri verecek personel yatırımları yapılmalıdır. Sevdirici ve özendirici bir meslek haline dönüştürülerek gereken değer verilmelidir.Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?

Temizlik, hijyen, bakım, dekorasyon, gibi bir çok kelimeyi içinde barındıran otelin kapı güvenliğinden başlayıp, yine kapı güvenliğinde biten sorumluluk alanıdır.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?

Otel departmanları aynı hedef için çalışan, hizmet veren ve bu hizmetin kalitesini olması gerektiği noktaya çıkarabilmesi için ekip bilincinde çalışmalılardır. Bunun sonucu başarılı işler ortaya çıkar ve misafir memnuniyeti olarak geri döner.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Mesleğimizin gelecekte hakkettiği değere ulaşabilmesi için tüm meslektaşlarımız aynı hassasiyeti ve özeni göstermelerini arzuluyorum. Mesleği cazip hale getirip, personele yatırım yapılmalıdır. Bununda zamanla olacağı inancındayım.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?

Biraz yorucu olsada evde de çok iyi organize olabiliyorsunuz. Özellikle eşlerin bu konudaki desteği çok önemli. 

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Önlerine çıkacak zorlukları kolayca aşabilmeleri için bu mesleği sevmeliler.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Hedefim housekeeper olarak mesleğimi yaparken çalıştığım arkadaşlara bilgi ve birikimlerimi bırakarak hedeflerine ulaşmalarında destek olmak.