Alanya Asia Beach Resort Executive Housekeeperı Mahmut Tosun

“İyi bir Housekeeper aynı zamanda iyi bir organizatördür. Ekip çalışması her şeyden önce gelir. Her şey ekibinin başındaki yöneticinin tercih ve tecrübesiyle başlar” diyen Mahmut Tosun sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1979 yılında Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde doğdum. Nevşehir Turizm Meslek Lisesini okudum. Ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü tamamladım.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz
Kırsal bir bölgede yetiştiğim için turizmle ilgili hiçbir bilgim yoktu. Benim için deniz, kum, otel ve tatil yapan yabancı insanlardan ibarettir. Ta ki Turizm Meslek Lisesini kazanmak ve okumakla başladı. Housekeeping mesleği insanlarla sürekli bir arada ve hareketli olması güzeldi. Bodrum’da Club Petunya,  Club Flipper Otel ve Yasmin Resort Otel gibi farklı otellerde görev aldım, sonra 2010 yılında Alanya’ya geldim ve farklı otellerde görev aldıktan sonran şimdi ise 3 yıldır Asia Beach Resort Hotel de çalışmaya devam ediyorum.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Tabi ki gelişen ve değişen sektörün gereklerini yerine getirmek amacıyla birçok eğitim programına ve seminerlerle birlikte Kalite Yönetim sistemleri çalışmaları, Kişisel gelişim eğitimleri aldım. Teknoloji çağındayız ilgi ve güler yüzle hizmet bekleyen bu sektörde ve meslekte çalışmak zordur. Mesleki ve kişisel eğitimleri kendi bölümümüzde ben verirken, bilgi ve beceriyi artırmaya yönelik eğitimin sonu yok sürekli kendimizi yenilenmeli ve geliştirmeliyiz.

Çalışmakta oldugunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Asia Beach Resort Hotel de 2015 yılında göreve başladım. Asia Beach Resort Hotel 321 odalı 5 yıldızlı bir tesistir. Tesis denize sıfır, özel plaj ve iskelesi, toplantı salonları, restoranı ve Spa sı ile Alanya ‘da aile ve çocuk dostu olarak planlanmış. Ve misafirlerini mutlu, güvenli evlerindeymiş gibi hissettirmeyi hedef edinmiş, ekip ruhunu, birlik ve beraberlik içinde yaşayan ve yaşatan bir tesistir.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Bana göre mesleğimin avantajları yeni yüzler, yeni insanlar tanımış olmak, farklı duygu ve heyecan yaşamak, yeniliklerden haberdar olmak, kısacası değişik milletleri misafir ediyoruz. Keyif alarak yaptığım bir iş. Dezavantajlarina gelirsek yaptığımız iş sabır işi. Bazı insanların görmeye bile tahammül edemedikleri noktaları görüp temizliği yapan bir birim olduğumuzdan dolayı işimiz zor. İşinizi severek yaptıktan sonra bu zorlukların üstesinden gelmek ise kolay olur. Sektörün ana problemi olan kalifiye eleman eksikliğidir.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
İyi bir Housekeeper gerekli donanımlara sahip olmalı. Ihsan ilişkilerinde aktif olmalı. Diğer departmanlarla ilişkileri iyi olan vasıflara sahip bir yönetici olmalı. İyi bir Housekeeper aynı zamanda iyi bir organizatördür. Ekip çalışması her şeyden önce gelir. Her şey ekibinin başındaki yöneticinin tercih ve tecrübesiyle başlar. Doğru kurulan sistemde iş takibi, eleman motivasyonu ile iyi bir gözlemci olmalıdır ki, misafir ile muhatap olmadan onun alışkanlıklarını fark ederek ona göre aksiyon almalı ve aynı farkındalığı kendi çalışma arkadaşlarına göstermesi ekip ruhunu güçlendirir.

Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Son yıllarda Turizm de yaşanan krizlerin etkisiyle hizmet kalitesinde düşüş olduğu bir gerçektir. Ama öncelikle bu departmanın önemini herkese anlatmak gerekli. Eğitim seviyesi yüksek takım arkadaşlarını aramıza katmamız gerekli. Günümüzde maliyetlerin ön plana çıktığı bir ortamda, çalışanların verdiği emeğin karşılığını en iyi şekilde alması ve personele gerekli yatırımın yapılması gerekli. Personellerin aldığı eğitimlerden dolayı kalite artmakta. Housekeeping departmanı olarak geldiğimiz nokta son yıllarda hızla değişmeye başladı. Önceleri sadece temizlikçi gözüyle bakılırken şimdi ise konaklama tesislerinin kalbi yada bel kemiği olarak görülmeye başlandı. Bu bizim açımızdan mutluluk vericidir.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Bizler konuklarımızı evindeymiş gibi konforlu, hijyenik temizliğin yani sıra bakımlı ortamlar hazırlamak aynı zamanda saygı ve sevgiyi ön planda tutan departmanızdır. Konaklama tesislerinde housekeeping departmanı zincirin en önemli parçasıdır. Bu zincirde yaşanacak herhangi bir aksilik diğer departmanları da mutlaka etkileyecektir.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Bu bir ekip işidir. İletişimin sağlıklı olması en önemli konudur. Bizim gibi 24 saat sürekli operasyonunun olduğu işletmelerde tüm departmanların görev ve sorumluluklarını iyi bilmesi ve koordineli hareket etmesi gerekiyor. Ekip işi yaptığımız için bayrak yarışı gibi istenilen noktaya işi sağlam ve zamanında teslim etmemiz gerekli.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Böyle devam ettiği takdirde ileride personel sıkıntısının daha büyük olacağını düşünüyorum. Personel olmaması da hizmet kalitesinin giderek düşmesi anlamına geliyor. Buna istinaden gerek işletmelerin gerekse housekeeping dernek ve kuruluşlarının mesleği daha cazip hale getirebilmenin yollarını araştırması gerekiyor. Bu kanayan yarayı sarmaya başladığımız zaman kalifiye personel istihdamı yükselir.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Genellikle işlerimizi kendimiz yapmayı tercih ediyoruz. Her işte olduğu gibi stresli gecen bir günün sonunda evimize gitsek de tam anlamıyla işimizi arkamızda bırakamıyoruz. Çünkü operasyonun 7/24 devam ettiği bir işte bizlerde ulaşılabilir olmak zorundayız. Sürekli hareketli ortamda olduğumuz için yaşantımız böyle devam ediyor.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu alanda çalışan gençlere tavsiyem azim ve özveriyle çalıştıkları sürece basamakları daha hızlı çıkabilecekleri bir iş koludur. Çalıştıkları alanla ilgili yenilikleri yakından takip edip, kendilerini geliştirmeleri, mesleği eğitimlerini tamamlamaları ve bu sektörde bende varım demeliler.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Hedeflerden önce en büyük dileğim, kötüye giden turizm sektörünün en kısa zamanda iyileşmesidir. Housekeeping departmanının hakkettiği yerlere gelmesidir. Ayrıca mesleğimizin geleceği olan maid, kat şefi, meydan şefi ve Asistan Housekeeperlar yetiştirmek. HOTED Alanya derneğimizin sesini duyurmak ve mesleki bilgi birikimimizi aktarmak. Meslektaşlarıma çalışma hayatların da başarılar dilerken sizlere dilek ve temennilerimi söylemekte yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

HOTED Alanya’nın çalışmaları ve dernekleşmeyle ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? HOTED Alanya’nın yapmış olduğu organizasyonları başarılı bulmaktayım. Housekeeping mesleği adına yapılan yönetici kursları, HOTED’in aydınlatıcı seminerleriyle, tanıtıcı eğitici ve eğlenceli gezilerini destekliyorum. Böyle bir deneyimli oluşumun içinde bulunmaktan onur ve gurur duyuyorum.

Hoted Alanya’ya ve camianıza ne kattı?
HOTED Housekeeping camiamızı aynı çatı altında toplayarak birlik ve beraberliğin gücünü, Housekeeping departmanının önemini artırdığını düşünüyorum. HOTED eğitim ve seminerleriyle daha da büyüyor. Alanya da konaklama Turizmini daha iyi yerlere getirdiğini düşünüyorum. HOTED ve Housekeeping camiasının gelişmesinde ve mesleğimiz adına dernekleşmenin önemini başından beri çok büyük emek sürfeden HOTED’in kurucusu Onursal Başkanı ve Baş Danışmanı Hakan Halit Yeni olmak üzere, HOTED Başkanı Tarık Saylar, duayenleriniz Eğitim Komitesi Başkanı Sema Yörütür, Komite üyesi Cemile Sayar ve HOTED yönetim kurulu üyeleri ve meslektaşlarımıza özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederken böyle bir oluşumun içinde bulunmaktan onur ve gurur duyuyorum.