Fethiye Liberty Hotels Ölüdeniz Executive Housekeeperı Ayten Sarıçay

“Turizm sektöründe, en hareketli ve yoğun bir departman olarak adlandırabilirim. İşinizi severek yaptığınız takdirde hizmet kalitesi daha iyi olur. Dezavantıjımız sezonluk sektör olduğundan dolayı kalifiyeli eleman bulmak zor olmaktadır” diyen Ayten Sarıçay sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1971 Fethiye doğumluyum.Tahsilimi açıköğretim üzerinden devam ettirmekteyim. Fethiye’de ikamet ediyorum. Üç çocuklu bir ailenin en büyüyüğüm.
Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Fethiye turizm  bölgesinde yaşadığım için iş alternatifi otellerde daha fazla olduğundan dolayı, Housekeeper bölümüne ilk iş başvurumu 2002 yılında yaparak, bu sektörde 15 senedir devam ediyorum.
2009 yılında Liberty Hotels Ölüdeniz Özyer grubuna geçiş yaparak, burada kat görevlisi olarak çalıştıktan sonra departman müdürüm Sayın Ayhan Genç’in desteği ile kat şefliği pozisyonuna geçiş yaptım.  yıl Kat Şefliği yaptım ve Genel Müdürüm Bülent Bakır’ın desteği ile  bir yıl Asistan Executive Manager olarak çalışıp, şuan Housekeeper Manager olarak görev yapıyorum.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Mesleğimle ilgili Kalfalık belgesi ve çalıştığım kurum bünyesinde firmaların vermiş olduğu eğitim ve seminerlere katılım sağladım. Housekeeper derneğimiz tarafındanda verilen tüm eğitimlere katılarak yeni bilgilere sahip oluyorum.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Liberty Hotels Ölüdeniz 1997 yılında faaliyete geçmiştir.Dünyaca ünlü ÖLÜDENİZ beldesinin kalbinde yer alan tesisimiz Belcekız plajına sadece 200 metre mesafededir. 11 bin 652 metrekare alan üzerine kurulu olan arazide  203 odası bulunan, 4 yıldızlı bir tesisdir. Yarım pansiyon olarak hizmet vermekteyiz. Otelin sunduğu diğer hizmet seçeneklerinin arasında yüzme havuzu, spor salonu ve hamam, sauna, masaj odalarını içeren Spa merkezi bulunmaktadır. Animasyon ve eğlenceli havuz oyunlarının tadını çıkarabileceğiniz 1 adet ana havuzumuz ve çocuk havuzu hizmetinizdedir. Sadece yetişkinlere özel 1 adet sessiz havuzun (+16) bulunduğu alan, hem havuzun keyfini çıkarıp hem de kitap okumak ve huzurlu bir şekilde dinlenmek isteyen misafirlerimize ayrılmıştır.
Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Turizm sektöründe, en hareketli ve yoğun bir departman olarak adlandırabilirim. İşinizi severek yaptığınız takdirde hizmet kalitesi daha iyi olur. Dezavantıjımız sezonluk sektör olduğundan dolayı kalifiyeli eleman bulmak zor olmaktadır.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
İyi bir housekepeer tüm gerekli bilgi ve donanıma sahip olmalıdır. Güleryüzlü, misafir memnuniyeti
odaklı, sabırlı, takım çalışmasına uyumlu olmalı ve empati kurabilmelidir.

Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Eğitim kalitesinin artması, personellerin araç-gereç malzemelerinin eksiksiz temin edilmesi, çalışanların emeğinin karşılığını alması, personellerin doğru şekilde yönlendirilmesi kaliteli hizmeti arttıracaktır. Hızla büyüyen ve gelişen sektörde temizlik önemli unsurdur.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Konaklama tesislerinden housekeeping departmanı zincirin olmazsa olmaz parçasıdır. Otel işletmelerinde bulunan çeşitli alanaların temizlik, düzen, bakımından sorumlu olan kat hizmetleri departmanı misafir memnuniyetini en üst seviyede tutar.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Diğer departmanlarla ilişkiler çok önemlidir. Özellikle önbüro ve teknik servis departmanıyla housekeeping departmanı koordineli çalışmalıdır. Operasyonun sağlıklı ve hızlı yürüyebilmesi için iyi ilişkiler şarttır.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Ne yazık ki yetişmiş kalifiye personel istihdam edilen kapasiteye yeterli gelmemektedir. Bunu hep birlikte dernekler ve eğtim birimleri ile seminerler düzenleyerek çalışacak genç ve dinamik kişilere ulaşılmalıdır. Çıtayı yükseltilerek teşvikler arttırılmalıdır.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Çalışan bir bayan olmak hangi dalda olursanız olun zordur. Çalıştığım mekanda edindiğim bilgi ve birikim nedeniyle ister istemez evde de tertip ve düzene dikkat ediyorum. İster istemez işimizde ve evimizde bazı olumsuzluklar yaşıyoruz. Ben kesinlikle iş hayatında yaşadıklarımı eve yansıtmıyorum.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu mesleği kendilerine hedef seçip sevmeleri gerekiyor. İşi bilmek eğitimini almak sabırla ve azime kendilerine bilgi ve  beceri katarark yol  almalarını tavsiye ediyorum. Meslekte ilerlemek hiç te kolay değil. Sabırlı, istikkrarlı doğru zamanda doğru yerde olmak önemlidir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Mesleğimizin geleceği olan maid, kat şefi yetiştirmek, dernek olarak sesimizi duyurmak, mesleki bilgilerimi arttırmak, yeniliklere ve eğitime devam etmektir.