İstanbul Orka Royal Hotel Executive Housekeeperı Pınar Eker

“Biz de genel olarak şöyle bir durum yaşanıyor, işe göre personel bulmak yerine personelin niteliklerine göre iş buluyoruz. Bu nedenle doğru ve eğitimli personel büyük önem taşımaktadır” diyen Pınar Eker sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1973 Giresun doğumluyum. Turizm Meslek Lisesi Konaklama Bölümü mezunuyum. Bir çocuk annesiyim.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Eğitimimi turizm ve konaklama üzerine aldığım için sonrasında da bu alanda çalışmaya devam ettim. Housekeeping departmanında staj yaparak başladığım meslek hayatım da 25 yılı geride bıraktım. Kat şefi olarak başladığım çalışma hayatımda asistan housekeeperlığın ardından executive housekeeper olarak mesleğimi yapmaya devam ediyorum.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Turizm Meslek Lisesi mezun olduğum için okuldan mesleğimle ilgili bilgileri edinmiştim. İşbaşı eğitimlerini de alarak mesleğimin inceliklerini de öğrendim. Bunun yanı sıra hem resmi hem de tedarikçi firmalarımız tarafından verilen eğitimlere katıldım. Housekeeping Eğitim ve Dayanışma Derneğimizin düzenlemiş olduğu eğitimlere de katıldım.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Sirkeci semtinde yer alan Orka Royal Otel, 2005 yılından bu yana misafirlerini ağırlamaktadır. Toplam 184 yatak kapasitesi bulunan otelimiz 85 standart oda, 5 corner suit, 1 royal suit ve 1 boğaz suite ile hizmet vermektedir. Otel, Topkapı Sarayı, Eminönü Limanı, Sirkeci Tren İstasyonu, Tramvay istasyonu ve otobüs duraklarına ve tüm tarihi yerlere yürüme mesafesindedir. Ayrıca tüm iş ve alışveriş merkezlerine yakındır. Orka Royal Otel, geleneksel Türk misafirperverliği ile sizleri beklemektedir.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
İşinizi gerçekten severek ve isteyerek yaptığınızda fazla bir problem yaşamıyorsunuz. Bu mesleği isteyerek seçtiğim için dezavantajları görmezden geliyorum diyebilirim. Zamanımızın çoğunu işletmede geçiriyoruz ve ailemize fazla bir zaman ayıramıyoruz. Sosyal hayatımızın kısıtlı olması bazen can sıkabiliyor.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
İyi bir housekeeper sektörde yaşanılan bütün yeniliklerden haberdar olmalı, yeniliklere kolay adapte olmalıdır. İletişim becerisi ve yönetme yönlendirme kabiliyeti yüksek olmalıdır. Yaşanılan sıkıntılar karşısında hızlı karar alıp doğru çözümler üretebilmelidir. Empati kurabilmeli ve adaletli olmalıdır.

Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Departmanımızın daha iyi noktalara gelmesi için en başta eğitimli personel sayısının artırılması gerekir. Biz de genel olarak şöyle bir durum yaşanıyor, işe göre personel bulmak yerine personelin niteliklerine göre iş buluyoruz. Bu nedenle doğru ve eğitimli personel büyük önem taşımaktadır. Misafir memnuniyetinin artırmak için personele yatırım yapılması gerekmektedir.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Housekeeping departmanı benim için otelin belkemiği ve olmazsa olmazıdır. Misafir memnuniyetinin artmasını sağlayan en önemli departmanlardan biridir. Yaptığımız temizlik ya da odalarda yaşanılan aksaklıklar direk olarak misafir memnuniyetini etkilemektedir. Konaklama tesislerinde hijyen ve temizliğin en iyi şekilde yapılması gerekir. Bu da bizim departmanımızın en büyük görevidir. Housekeeping departmanının önemini özellikle otel yöneticilerimizin kavraması gerekmektedir. Son yıllarda housekeeping departmanına gerekli önem verilmiyor. Yaşanılan herhangi bir olumsuzlukta, en başta bizim departmanımız etkilenmekte, bütçesi kısıtlanmakta, personel çıkarılmaktadır.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?Operasyonun sağlıklı yürüyebilmesi için otelde bulunan bütün departmanların iletişim halinde ve koordineli olarak çalışması gerekmektedir. Otelde bulunan bütün departmanları zincirin halkaları gibi düşünmemiz gerekir. Halkalardan birinde yaşanacak kopukluk bütün departmanlarda aksaklığa neden olacaktır. Bu nedenle ilişkilerin sıkı olması gerekmektedir.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bu mesleği mecburiyetten değil de seven insanların yapmasıyla daha iyi seviyeye çıkacağını düşünüyorum.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Mesleğimizde edindiğimiz bilgi ve tecrübe sayesinde ev hayatımızda daha pratik çözümler üretebiliyoruz. İş yerimizde ki tertip ve düzenin evde de olmasına önem verdiğimiz için ev halkıyla arada sırada olsa da çekişme yaşayabiliyoruz.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu alanda çalışmak isteyen gençlerimizin, öncelikli olarak gerçekten bu işi yapıp yapmayacaklarına karar vermeleri gerekir. Meslek olarak benimseyip, severek işinizi yaptığınız zaman başarı da kendiliğinden gelecektir.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
 Birkaç yıl sonra emekli olup Ege kıyılarına yerleşip sakın bir hayat sürmeyi planlıyorum.