Marmaris Aida Hotel Executive Housekeeperı Cemil Öztürk

“15 yaşından itibaren turizm sektöründe çalışmaya başladım. Housekeeperlık mesleğini isteyerek ve severek yaptığım için bütün zorlukların üstesinden kolaylıkla gelebiliyorum” diyen Cemil Öztürk sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1973 Muğla doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. İki oğlum var.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
1989 yılında sevdiğim bir abim, otelde çalışıp isteyip istemediğimi sordu. Bende 15 yaşındayım daha bu işi yapıp yapamayacağımı bilmiyorum dedim. O da benim bu işi yapabileceğimi söyleyince babamla konuşmaya karar verdik. Birlikte gidip babamla konuştuk ve babam kendi işimizin bize yeteceğini söyleyerek çalışmama izin vermedi. Aradan 5-6 ay geçtikten sonra babamla tekrar konuştum ve çalışmaya karar verdiğimi söyleyerek bana yardımcı olan kişiyi aradım.  Aile dostumuz olan kişi evimize gelerek babama oğlunu yanıma alıyorum, birlikte çalışacağız deyince bu sefer karşı çıkmadı. Bu kişi Kuştur tatil Köyünün housekeeperıydı. Kuştur Tatil Köyünün bağlı Batıhan Otel’de Ocak 1989’da iş başı yaptım. 2 ay kadar burada gece valesi olarak çalıştıktan sonra Kuştur’a geçiş yapıp kat valesi olarak çalıştım. Sezon sonuna kadar kat valesi olarak çalışmamla housekeeping departmanına adım atmış oldum. Ertesi yıl buradan aradılar fakat uzak olması nedeniyle gitmedim. Marmaris merkezde bulunan Martı Tatil Köyünde gece valesi olarak işe başladım. 1993 yılında askere gidene kadar burada çalışmaya devam ettim. Asker dönüşü ise Housekeeper Müdürü Yıldız Hanım ile görüşerek tekrar burada iş başı yaptım. 1995 yılında İber Otele geçiş yaptım. 2000 yılı sezon başında ise Belamar Otel’den asistan housekeeperlık teklifi geldi ve kabul ederek işe başladım. Bir sezon burada çalıştıktan sonra Executive Hosukeeper olarak Seray Hotel’de işe başladım. 2007 yılına kadar aralıksız olarak burada çalıştıktan sonra otelin kiraya verilmesiyle işten ayrıldım. Otel müdürümüz dahil bütün çalışanlarla birlikte 2008 sezon başında Clup Aida Apart daiş başı yaptık. 2008 yılından itibaren burada executive housekeeper olarak çalışmaya devam ediyorum.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Tabi ki aldık sağ olsun eski housekeeperlarımızdan araç gereç eğitimleri, cila eğitimleri, kimyasalların kullanımı eğitimleri, hijyen eğitimleri, çamaşırhane eğitimleri, iş planı eğitimi, yangın eğitimi, çevre salığı eğitimleri, mesleğimiz adına gereken eğitimleri de yeni nesillere aktarmaya çalışıyoruz. Bu arada mesleki eğitimleri hızlandırmak adına 2014 yılında Marmaris’te faaliyet gösteren housekeeper arkadaşlarla bir araya gelerek Marmaris Kat Hizmetleri Eğitim derneğimizi kurduk. Derneğimiz aracılığıyla çeşitli mesleki eğitimler düzenleyerek meslektaşlarımıza katkı sunuyoruz.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Kumsala 200 metre uzaklıkta, palmiye, muz ve begonvil ağaçlarıyla bezenmiş otelimiz; ortak yüzme havuzu, havuz kenarında bar ve sahilde restorandan oluşmaktadır. Misafirlerimize; standart oda, çocuklu aileler için ideal ayrı çocuk odalı aile odası, bungalow ve suite bungalow seçenekleri sunuyoruz.
Sahilde deniz kenarında otelimize ait 'Azur Restaurant' da sıcak-soğuk deniz ürünleri ve Türk yemekleri mevcut. Restaurant önünde otel misafirleri için şezlong, şemsiye ve gölgede kitap okuyabileceğiniz hamaklar... İşini ciddiye alan ekibimizle, kendinizi misafir hissedeceğiniz, sıcak arkadaşça ilişkiler kurabileceğiniz bir aile ortamı ve keyifli bir tatil sunuyoruz.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Küçük yaşlardan beri turizme gönül verdim. Mesleğe severek ve isteyerek başladığım. Severek mesleğimi yapmaya devam ettiğim için olumsuzlukları fazla dikkate almıyorum.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
İyi bir housekeeping yöneticisi işini en iyi şekilde bilmeli, yeniliklere çabuk ayak uydurmalı, teknolojik bilgi ve beceriye sahip olmalı, yenilikleri yakından takip etmelidir. İyi bir yönetici olup, altında çalışan ekibi en iyi şekilde yönlendirip, en üst seviye de onlardan verim almalıdır.

Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Housekeeping departmanı, hemen hemen her otelde sancılı büyük bir departmandır. Öyle ki otel sahiplerimizden, genel müdürlerimize, housekeeperlarımızdan elamanlarımıza gelinceye kadar eğitimsizlik ve yapılan işi aşağılama, dışlanma, yetersiz kazanç, yetersiz personel gibi sorunlar her gün yaşanmaktadır. Housekeeping departmanının misafir memnuniyeti için büyük önem taşıdığının çoğu kimse farkında bile değil. Ancak odalardan şikayet geldiği zaman varlığımız hatırlanıyor.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Bir otelde housekeeping departmanı olmasa o otelde olmaz niye dersek temizlik olmasa müşteri memnuniyeti olmaz müşteri memnuniyeti olmasa işler tıkanmaya gider o yüzden housekeeping önemli bir departmandır

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Otel içinde her departman kendi sorumluluklarını yerine getirmelidir. Departmanlar iletişime geçerken de sıkı bağlar oluşturmalıdır. En ufak bir koordinasyon kopukluğu aksaklıklara ve problemlere sebep olacaktır. Housekeeping, ön büro ve teknik servis koordineli çalışmalıdır. Çünkü her türlü aksaklık misafir memnuniyetsizliği demek olacaktır ve bu da o işletme için kötü imaj ve kötü sonuçlar doğuracaktır. Tüm departmanların birbirleriyle ilişkileri çok düzenli ve sağlıklı yürütülmelidir.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Özellikle turizm bölgelerinde mesleğimiz hak ettiği değeri görmemektedir. Her sezon sonu eğitip, işi öğrettiğimiz personelimizi kolay kolay bir daha bulup işe alamıyoruz. Yeni baştan personel yetiştiriyoruz. Bu durum da işimizin aksamasına neden oluyor. Turizm sezonluk değil de yıla yayılabilirse bu sorunları tekrar tekrar yaşamayız. Kaliteli hizmet veren ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan kurumlarda departmanımızın önemi daha çabuk anlaşılıyor.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Mesleğimiz düzen ve temizliğin sağlanması olduğu için, ev ortamında da aynı şekilde hareket ediyorum. Evimin düzensiz olmasına tahammül edemiyorum. Çalıştığım kurumda ki gibi evimde de temizliğe ve düzene çok dikkat ediyorum.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Housekeeping departmanında çalışmak isteyen genç arkadaşlarımın, öncelikle bu alanda başarıyı hedefleyip öyle çalışma hayatına başlamalarını tavsiye ederim. Geçici ya da biraz para kazanıyım bu işi yapmam diyen kişiler hem meslek edinemezler hem de başarısız olur. Ayrıca departmanda çalışan diğer personelin de işlerinin aksamasına neden olurlar. Hangi meslekte olursa olsun işini severek ve isteyerek yaptığınızda başarı kendiliğinden gelmektedir. Yeniliklere açık, gelişmeye açık gençlerin bu alanda çalışmalarını isterim. 

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
30 yıla yaklaşan meslek hayatımda edindiğim bilgileri ve tecrübeleri elimden geldiğince genç arkadaşlara aktarmaya çalışıyorum. Turizme gönül vermiş biri olarak emekli olup bir kenara çekilmek yerine eğitmen olarak katkı sunmaya devam etmek istiyorum.