Bodrum İzer Beach Club Hotel Executive Housekeeperı Recai Akman

“Turizm bölgesinde çalışmamız nedeniyle sezonluk personel bulmak durumunda kalıyoruz. Bu nedenle de yetiştirip, gerekli eğitimleri verdiğimiz personel başka bir alana yöneldiği için gelecek sezon bulamıyoruz ve tekrar başa dönüp aynı süreçleri tekrar yaşıyoruz” diyen  Recai Akman sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1974 Şırnak doğumluyum evli ve 4 çocuk babasıyım. Ortaokul mezunuyum. Turizm hayatına 1993’te başladım. 25 yıla yakın bir süredir bu alanda çalışma hayatıma devam etmekteyim.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
1993 yılında arkadaşımın tavsiyesi üzerine otelcilik alanında çalışmaya karar verdim. Housekeeping departmanında meydancı olarak bu göreve başladım. Kendime profesyonel anlamda bu meslekte yenilemeye karar verdim.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
İSO kalite kontrol ve HACCP eğitimleri, personel eğitimi ve yöneltimiyle ilgili eğitimler aldım. Birlikte çalıştığım personellere yönelik olarak da haftalık, aylık tedarikçi firmalar tarafından eğitim verilmesini sağlıyorum.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
İzer Beach Club Hotel Bodrum’un Torba Mahallesinde, denize sıfır konumunda, 190 oda ve 600 yatak kapasiteli, misafir memnuniyeti odaklı çalışan dört yıldızlı bir tesistir.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Housekeeper olarak turizm sektörüne, bu departmanın önemini gerçekten bilerek başladım. Bu bölüm operasyonun her daim içerisinde, canlı ve aktif olarak sunduğumuz hizmetin kalitesi çok önemli ve detaylıdır. Turizm sektöründe dünyanın dört bir yanında farklı kültüreldeki insanları tanıyıp, farklı bir bakış açısı kazanılmaktadır. Bununla beraber housekeeping departmanında çalışacak personeli yetiştirip, onların işlerini en iyi şekilde yaptıklarını görmek ayrı bir mutluluk kaynağıdır.
Dezavantajlarına gelince, housekeeping departmanına gereken önem, ilgi ve hassasiyet gösterilmiyor. Departmanımızın gelirinin az, giderinin yüksek olması nedeniyle tasarruf ve tedbir durumlarında ilk akla gelen bölüm biz oluyoruz. Bu durumda ister istemez huzurumuzu kaçırmaktadır. Ayrıca sezonluk olarak çalıştığımız için yetiştirdiğimiz personeller gelecek sezon bizimle çalışmaya biliyorlar. Bu nedenle kalifiye eleman bulmakta zorlanıyoruz, yetiştirdiğimiz elemanları ise gerekli maddi desteği sağlayamadığımız için elimizden kaçırıyoruz.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
İyi bir Housekeeping Müdürü, işini çok iyi bilmeli ve yeniliklere ayak uydurması kolay olmalıdır. Teknolojik yeniliklere çabuk adapte olup, personelini de en iyi şekilde yönlendirmelidir. Yönetici olarak altında çalışan personelin iyi tanınması ve onları en verimli şekilde çalıştırması önemlidir. Gelişmeye ve eğitime açık olunmalıdır. Bu işin eğitimini okulda alması önemlidir ancak ilaha okullu olması da gerekmemektedir. Kendisini yetiştirmesi daha önemlidir. Görevini başarıyla yürüten kimse, bunun karşılığını bugün alamıyorsa bile bir gün mutlaka alacaktır.

Meslektaşlarımın sabırlı ve eğitime önem vermesi, akıl ve vicdan ikilisini dengede tutması gerekir. Karşısında ki kişinin düşüncelerine ve önerilerine değer vermesi gerekir.

Mesleğin geleceği açısından düşünceleriniz nelerdir?
Bu mesleğin hafife alınması ve çalışma sürelerin dönemsel olması kalifiye personel konusunda büyük sıkıntılar yaşamamıza neden olmaktadır. Bu gidişata dur denilmediği takdirde önümüzdeki dönemlerde daha kötü günlerin bizleri beklediğini düşünüyorum. Bu nedenlerde okullarda ve otellerde housekeepingle ilgili eğitimlerin sıklaştırılmasının iyi olacağını düşünüyorum.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Housekeeping bir otel için vitrin konumundadır. Otelin hijyenini, temizliğini yansıtan, kalitesini yükselten, olmazsa olmazıdır. Otel dediğimiz birbirine geçmiş bir halkadır. Hangi departmanı çıkartırsanız halka dağılır ve işleyişini sağlıklı sağlayamazsınız. Takım ruhunun eş değer olması gerektiğini düşünüyorum. Misafir memnuniyeti için bilgi akışı sağlıklı ve tam olmalıdır. Housekeeping departmanı, otelin bütün alanlarından sorumludur ve diğer departmanların alanına giren aksaklıkları da gördüğü için iletişim halinde olmak çok önemlidir.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Otel içerisinde sürekli yeni diyaloglar halindeyiz. Çalışma ortamında yaşadığımız pürüzleri ev ortamına taşımamız gerekir. Olumsuz etkilerinin başında ise her an misafir memnuniyeti için çalıştığımız için evde olsak iş yerinde de olsak sosyal hayata fazla bir zaman ayıramıyoruz.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu alanda gerçekten çalışıp başarı olmak isteyen genç arkadaşlarımızın bilinçli olarak bu departmanı seçmeleri gerekmektedir. Günü geçirmek, para kazanmak için bu alanda çalışacak olan genç arkadaşlarımız hem kendilerine yazık edeceklerdir hem de işlerin aksamasına neden olacaklardır. İşimiz zor, mesai saatleri esnek ama misafirin aldığı hizmet karşısında yüzünde oluşan mutluluğu görmek bütün olumsuz düşüncelerin silinmesini sağlıyor. Belli bir yaşa gelmiş, sadece para kazanmak için çalışmak isteyen kişileri değil de ihtiyacı olan ve başarı olmak isteyen kişilerin bu mesleği seçmelerini tavsiye ederim.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Yirmi dört yıla yakın bir zamandır bu mesleğin içindeyim. Mesleğimi severek ve isteyerek yapıyorum. Bu süre zarfında edindiğim bilgi, beceri ve tecrübeyi genç nesle aktarmak, onların işlerinde en iyi olmaları için elimden gelen katkıyı her zaman sunmaya hazırım. Ayrıca meslektaşlarımızın daha iyi noktalara ulaşabilmeleri için bu alanda faaliyet gösteren mesleki kurumlara büyük iş düşüyor. Herkesin üzerine düşen görevi layıkıyla yapmasının beklentisi içerisindeyim.