BUSİD’den Bilinçlendirme Hareketi

BUSİD 2. yılında sektörü ve tüketicileri buklet malzemelerinde (otellerde kullanılan kozmetik ürünleri) bilinçlendirmeye devam ediyor.
Otel, misafirhane, öğretmenevi gibi konaklama hizmeti veren işletmelerde misafirlere sunulan buklet ürünleri içinde, sabun, şampuan, saç kremi gibi kozmetik ürünlerinin yanı sıra terlik, diş ve traş setleri gibi aksesuarlarda yer alıyor. Buklet ürünlerinin üretimi ve kullanımı esnasında doğru proseslerin uygulanması da insan sağlığı için büyük önem taşımakta.

En önemli amaçlarından biri konaklama tesislerinde kullanılan buklet ürünlerinin üretimlerinde ve piyasaya arzında belirli standartları yakalaması, verilen ürün ve hizmet kalitesinin ulaşabileceği en üst seviyeye çıkarılması olan Buklet Ürünleri Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BUSİD), tüm sektör temsilcilerini bir araya getirerek dayanışma ve bilgi paylaşımını en üst seviyede tutuyor.
Otel misafirlerinin buklet ürünlerini sorgulayarak, şüpheyle yaklaşarak değil güvenerek kullanmasını sağlamak ve müşteri memnuniyeti seviyesini yukarılara taşımak için her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirten BUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Çaloğlu, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan görüşmelerin yanı sıra firmalar arası dayanışma ve bilgi paylaşımı için BUSİD’in bir köprü vazifesi gördüğünü ifade etti. Sektörde ürün ve hizmet kalitesini arttırmak için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Çaloğlu, “Sektördeki oyuncuların daha kurumsal bir yapıya bürünmesi için bilgi paylaşımının sürekliliğini önemsiyoruz. Sektörün her alt kırılımından oluşan BUSİD üyeleri ile yapılan görüşmeler neticesinde de kendi firmalarının kurumsal kapasitelerini daha yukarılara taşıdıklarına şahit olmaktayız” açıklamasında bulundu.
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanarak konaklama tesislerine de gönderilen “Hizmet Sunumunda Yer Alan Kozmetik Ürünlere İlişkin Kılavuz”da belirtildiği gibi buklet ürünleri arasında yer alan kozmetik ürünlerinin de genel kozmetik ürün mevzuatına uyumlu olması gerektiğini vurgulayan Çaloğlu, “İster yurtiçinde üretilmiş olsun ister ithal yolla temin edilen buklet ürünlerinden olsun kozmetik nitelikli olanlar perakendede satışa sunulan kozmetik ürünleri gibi, üreticisi, üretim yeri ve adresi, içeriği gibi konularda ambalajı üzerinde bilgi taşımak zorundadır. Burada gerek buklet sektöründe faaliyet gösteren firmalara, gerek konaklama hizmeti sunan otel ve tesislerin ürün tedariğinde görev düşerken tüketicilerin de bilinçli olması gerekiyor. Nereden geldiği ve kimin ürettiği belli olmayan ürünlerden kaçınılmalı, merdiven altı, mevzuat dışı üretim tesislerinden çıkan ürünlerle halkın sağlığı tehdit edilmemelidir. Bu konuda sorumlu endüstri olarak biz de mücadeleye hazırız.” dedi.