TURİZMDE KADIN İŞÇİLER ve SORUNLARI

Turizm Sektörü, Ülkemizdeki Kadın işçi istihdamı açısından, en önde gelen çalışma alanlarından biri haline geldi..

Antalyada 600 bin, Türkiye genelinde 2,5 milyon işçinin çalıştığı Turizm sektörü, sadece otellerden, turizm şirketlerinden oluşmuyor. Spor salonları, sinema, tiyatro ve konser salonları çalışanları, restoranlar, barlar, kafeteryalar, üniversite ve hastane yemekhaneleri, eğlence yerleri, catering şirketleri ve her tür kültür etkinliklerinin gösterim alanları çalışanları da, Devrimci Turizm İşçileri Sendikamızın potansiyel üye adaylarıdır.

Genel olarak, turizmde yarıya yakın ‘’Kadın emeği’’ kullanılmaktadır. Genç eğitimli kadın işçiler, yönetimlerde, bürolarda, Seyahat Acentelerinde, rehberliklerde, resepsiyon ve rezervasyonda, restoran ve barlarda, mutfakta, güvenlikte çalışmaktalar. Oda temizlikçilerinin tamamı, çamaşırhane, mutfak, bulaşıkhane, animasyon Kadın İşçilerin en yoğun çalıştığı departmanlardır.

Turizme ’’ Kadın eli değmesi’’ ülkemiz ve turizmimiz açısından çok önemli bir gelişmedir. Bundan 40-50 yıl önce bu durum, kabul edilmeyen, düşünülemeyen bir durum iken, bu gün ‘’pırıl pırıl’’ gençlerimiz, kızlı, erkekli, bu sektörde işçilik yapıyorlar.

Emek yoğun bir sektör olan Turizmde, Ülkemizin, Dünyayla en önemli rekabet gücünü ve şansını oluşturuyorlar. Kadın istihdamında gelinen bu nokta da, özellikle eğitimli genç işsizliğinin, genç kadın işsizliğinin, bu kadar yüksek olduğu ülkemizde, bir o kadar, önemli bir kazanım oluşturuyor. Daha da çok sayıda istihdama olanak sağlayabilecektir.

Turizm, çok genç bir işçi ortalaması ile çalışıyor. Stajyerlerle başlayarak, 16-35 yaş aralığı, çalışanların %85’ini oluşturuyor. ‘’Çocuk Emeği Sömürüsü’’ diye adlandırılabilecek, stajyerler sorunu, kadın, erkek her işçinin, ortak sorunu olarak, orta yerde duruyor.

Kadın Emeğinin bu kadar yoğun kullanıldığı ‘’Turizm Sektörü’’ kadın işçilerin ‘’ Kadın olmaktan kaynaklanan’’ sorunlarına da, duyarsız kalmamalıdır, görmezden gelmemelidir.

Ülkemizin olanaklarını, İşçisiyle, Çarşısıyla, Kadınıyla, Erkeğiyle, Genciyle, Herkesle paylaşmanın mantığını kavrayalım.

MUSTAFA YAHYAOĞLU
DEVRİMCİ TURİZM İŞÇİLERİ SENDİKASI
GENEL BAŞKANI